Zawieszenie akcji spółki przez zarząd giełdy. Czy jest się czego bać?

W jakich sytuacjach można spotkać się z zawieszeniem akcji w obrocie?

Spółki o dużej płynności są znacznie atrakcyjniejsze dla inwestorów i giełdy, dlatego, że są łatwiej dostępne i bardziej odporne na ataki spekulacyjne. W rzadkich przypadkach zarząd giełdy decyduje się na radykalne rozwiązanie w postaci zawieszenia obrotów akcji konkretnej spółki. Takie sytuacje są opisane w regulaminie giełdy i mogą występować na skutek nieprzewidzianych wydarzeń lub nieprzestrzegania przez władze spółki zasad obowiązujących na giełdzie.

Najczęściej zawieszenie akcji spółki występuje w dwóch typowych sytuacjach:

  • gdy inwestorzy kupują mało płynne aktywa, które rosną do niebezpiecznych poziomów,
  • gdy akcje rosną bardzo gwałtownie na skutek nieuzasadnionego wzrostu popularności spółki.

Władze giełdy starają się przeciwdziałać powstawaniu tzw. “baniek spekulacyjnych” i robią wszystko, aby ograniczyć występowanie tego zjawiska. Niebezpieczne dla inwestorów są również takie spółki, których płynność spada do niebezpiecznych poziomów, wtedy spółka może trafić na listę alertów.

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed ryzykiem rynkowym?

Inwestowanie to przede wszystkim sztuka oceny ryzyka. Podmioty, które nie spełniają zasad obowiązujących na giełdzie papierów wartościowych prędzej czy później odczuwają skutki swoich decyzji. Jednocześnie można próbować ochronić się przed działalnością nieuczciwych podmiotów. Jednym ze sposobów jest ciągłe śledzenie wydarzeń w działalności spółek i raportów instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - przykładem jest KNF, który publikuje listę ostrzeżeń publicznych nieuczciwych firm. Z kolei giełda ma swoją listę alertów, na której umieszcza spółki nie spełniające jej warunków. Profesjonalni brokerzy również mogą wykazywać się ostrożnością w rekomendacjach i ostrzegają klientów przed lokowaniem środków w toksycznych aktywach. Jeśli chcesz czuć się bezpieczniej, to Saxo forex broker jest odpowiednim partnerem dla Ciebie!

Jakie warunku muszą być spełnione, aby spółka trafiła na listę alertów?

Jeśli spółka nie przestrzega obowiązków informacyjnych, nie publikuje sprawozdań finansowych na czas lub zachowuje się jak monopolista, to podlega karom finansowym. Kolejnym sposobem na dyscyplinowanie krnąbrnych podmiotów jest przenoszenie ich notowań do kursów jednolitych, gdzie są gorsze warunki do handlu. Może to przydarzyć się spółce, która trafiła na listę alertów. Wystarczy jeden warunek spośród kilku, aby spółka stała się obecna na tej liście:

  1. ogłoszenie upadłości, kapitalizacja mniejsza niż określona przez zarząd giełdy,
  2. średni kurs zamknięcia poniżej pewnej wartości,
  3. zbyt niska mediana wartości obrotów,
  4. za mała mediana transakcji na danej spółce.