W dniach 22-25 listopada 2021 roku zapraszamy do Piekar Śląskich na cykl wydarzeń wzmacniających lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i udziału w kulturze. W myśl idei projektu "Biblioteka poza biblioteką" proponowane spotkania i warsztaty odbędą się w kilku miejscach, nie tylko w naszej siedzibie. 

Część wydarzeń zaplanowanych jest dla grup zorganizowanych, na inne wstęp jest wolny lub obowiązują zapisy. Zapraszamy!

PROGRAM:

22 listopada

godz. 10:00-14:00, Spotkanie autorskie i warsztaty dla dzieci z Robertem Maciągiem - autorem książki „Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka”.
Lokalizacja: Biblioteka Centralna, ul. Kalwaryjska 62d. Zajęcia dla grup zorganizowanych!

Opis warsztatów:
Okazuje się, że legenda o wawelskim smoku i jego tragicznej śmierci była wyssana z palca przez ówczesnych kronikarzy. Nie dość, że smok wcale nie był zły, to jeszcze przyjaźnił się i z krakowską królewną i z szewczykiem i to dzięki nim (nie mogąc znaleźć w Krakowie spokoju) uciekł przez pół świata to tajemniczego Kitaju. O wszystkim tym dowiedział się Robb Maciąg, który wzruszony prawdziwą historią przyjaźni i wspaniałych przygód smoka postanowił wszystko spisać i wydać jako książkę. Książka ta, pod tajemniczym tytułem „Wielka Ucieczka Wawelskiego Smoka” poprowadzi Was z Krakowa, przez Turcję, Persję i Azję Środkową aż do Kitaju – kraju leżącego za wielką pustynią i wielkim murem, a w którym ludzie kochają smoki.

godz. 17:00, „Z herbatą przez świat” – warsztaty herbaciano-podróżnicze z Robertem Maciągiem – podróżnikiem, autorem książki „Tysiąc szklanek herbaty”.
Lokalizacja: Aula Akademickiego Zespołu Szkół (Piekarski UTW), ul. Gimnazjalna 24. Wstęp wolny!

Opis warsztatów:
Warsztat polega na opowieści podróżniczej prowadzącej uczestników przez kilka krajów (Indie, Japonia, Etiopia, Iran, Tybet, Chiny, Maroko) połączonej z parzeniem lokalnych herbat. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są.Nie jest to więc warsztat polegający na ceremonii parzenia (jak w Japonii czy Chinach), ale 90 minutowej podróży z herbatą w dłoni. Uczestnicy poznają różnorodność herbat, metod parzenia, co jest genezą tradycji towarzyszących piciu kolejnych herbat itd. Przy okazji poznają kulturę odwiedzanych krajów. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki autora pt. „Tysiąc szklanek herbaty”.

24 listopada

godz. 10:00, Warsztaty scrapbookingu dla dzieci
Lokalizacja: Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Kazimierza Wielkiego 1
Zajęcia dla grup zorganizowanych!

godz. 13:00, Warsztaty scrapbookingu dla dorosłych
Lokalizacja: Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Kazimierza Wielkiego 1
Obowiązują zapisy: tel. 32 767 59 75

Opis warsztatów:
Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia kartek okolicznościowych oraz dekorowania albumów ze zdjęciami, pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od ang. scrapbook, oznaczającego taki album. Natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków, naklejek, dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku itd. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własnoręczne prace pod okiem instruktora, z materiałów, które zapewni organizator.

25 listopada

godz. 17:30, Debata literacka „Za Różewiczem” - z Hanną Diktą, Karoliną Oparą-Zych i Michałem Muszalikiem w roku jubileuszu stulecia urodzin Tadeusza Różewicza porozmawia Jakub Strumień.
Lokalizacja: Biblioteka Centralna, ul. Kalwaryjska 62d. Wstęp wolny!

Opis spotkania:
Rok 2021 został ogłoszony m.in. Rokiem Tadeusza Różewicza. Ta okazja zapewne w sposób szczególny zachęca do wymiany doświadczeń w obcowaniu z twórczością jednej z najwybitniejszych postaci literatury współczesnej. Wobec cielesnej nieobecności Pana Tadeusza na naszym spotkaniu i oszczędzając Mu tym samym znudzenia zmieszanego z zażenowaniem, uczestnicy spotkania pozwolą sobie na rozmowę na Jego temat.

 

 

----------------------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ