Nowe dowody od 8 listopada

Z dniem 7 listopada 2021 weszły w życie zmiany w ustawie o dowodach osobistych wprowadzające drugą cechę biometryczną w warstwie elektronicznej – odciski palców i podpis w warstwie graficznej. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Na początek odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wiele osób – czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobisty? Nie, nie będzie takiej konieczności.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody utracą ważność lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

Dlaczego od 8 listopada nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie. Dotyczy to wyłącznie osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych, nie wychodzących z domu.

W związku ze zmianami (pobieranie odcisków palców) wydłuża się czas obsługi klienta, zarówno stacjonarnie jak i przez stacje mobilne.

Jeśli Twój dokument niebawem traci ważność – nie zwlekaj, działaj. Więcej informacji na stronie – Uzyskaj dowód osobisty.