Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Otwarcie nowej wystawy Izby Regionalnej

Uroczyste otwarcie nowej wystawy Izby Regionalnej działającej w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich odbędzie się 13 września o godzinie 17.00. W programie wydarzenia wykład Łukasza Żywulskiego oraz wernisaż wystawy czasowej autorstwa Jakuba Müllera.

Wykład Łukasza Żywulskiego pod tytułem „Pasjonaci – 80 lat społecznej opieki nad piekarskim dziedzictwem historycznym” stanie się podróżą do początków idei archiwistyki i muzealnictwa społecznego w Piekarach Śląskich oraz okazją do poznania sylwetek pasjonatów lokalnej historii zaangażowanych w tworzenie w Piekarach Śląskich placówki muzealnej.

Wernisaż wystawy czasowej Jakuba Müllera pt. „O Ślązaku, który nie bał się latać – historia Ryszarda Dyrgałły z Szarleja” poświęcony będzie sylwetce pilota szybowcowego, wielokrotnego rekordzisty Polski, inżyniera, instruktora szybownictwa, żołnierza, konstruktora, patrioty, twórcy pierwszego silnika rakietowego w historii Ameryki Południowej.

Izba Regionalna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich została poddana modernizacji w 2020 roku przy okazji remontu budynku przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Modernizacja przestrzeni Izby Regionalnej była częściowo możliwa dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Piekary Śląskie. W ramach inwestycji została wyremontowana nie tylko zewnętrzna elewacja budynku, ale także jego dolna kondygnacja, w której znajduje się Izba Regionalna, sala spotkań oraz zaplecze administracyjne biblioteki.

Do dyspozycji mieszkańców i wszystkich gości odwiedzających Piekary Śląskie została oddana zupełnie nowa przestrzeń Izby Regionalnej, na którą składa się sala wystaw czasowych z nowoczesnym systemem podwieszania obrazów i oświetleniem (w celu prezentacji dorobku historycznego i artystycznego regionu) oraz wystawa stała z salą warsztatową przeznaczoną do prowadzenia lekcji muzealnych i regionalnych. Izba Regionalna została wyposażona w nowe oświetlone gabloty dostosowane do poszczególnych grup eksponatów.

Na nowej wystawie stałej znalazło się ponad 400 obiektów z okresu XIX-XX w. gromadzonych w Piekarach Śląskich na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i w większości nigdy nie pokazywanych ze względu na brak miejsca oraz odpowiednich warunków ekspozycyjnych. Zbiory zostały rozmieszczone w gablotach w taki sposób, aby odwiedzający mogli poznać jak najwięcej aspektów życia mieszkańców Górnego Śląska, w szczególności Piekar Śląskich. Na wystawie znalazły się wybrane eksponaty w następujących działach: górnictwo, strój śląski, powstania śląskie, II wojna światowa i martyrologia mieszkańców miasta (w kontekście obozów koncentracyjnych i zbrodni katyńskiej), tradycje wydawnicze i drukarskie (rodzime wydania książek i prasy), życie religijne, życie codzienne, praca, wyposażenie domu, rzemiosło, odznaczenia.

Wśród najcenniejszych obiektów pokazanych na wystawie znalazły się m.in.

 • Sztandar kopalni Deutsch Bleischarley Grube z 1925 roku,
 • “Pasiak” i drewniaki więźnia Auschwitz-Birkenau Alojzego Klety z okresu II wojny światowej,
 • Kamień graniczny kopalni “Wilhelmine” z Szarleja z 2. poł. XIX wieku,
 • Złota Księga Budowy Kopca Wyzwolenia. Cz. 2 Ofiarodawcy z lat 1932-1937,
 • Mundur górniczy typu frakowego z początku XX wieku,
 • List Pawła Słani z listopada 1939 roku z obozu w Kozielsku, wysłany kilka miesięcy przed zbrodnią katyńską,
 • Maszyna do pisania “Triumph” używana przez lokalny oddział Związku Powstańców Śląskich,
 • Projekt kościoła w Brzezinach Śląskich z 1911-1912 roku, autorstwa Ludwiga Schneidera,
 • Książki wydane przez Teodora Heneczka w XIX wieku,
 • Dyplom przyjęcia Wawrzyńca Hajdy w poczet członków Stowarzyszenia Pomocników Salezjańskich z 1896 roku,
 • Mapa wyników plebiscytu na Górnym Śląsku z 1921 roku,
 • Gwoździe ze sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z lat 1914-1920,
 • Odznaczenia powstańcze: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności, Medla Niepodległości, Krzyż Plebiscytowy, Polska Swemu Obrońcy,
 • Odznaczenie Srebrny Wawrzyn Akademicki Maksymiliana Jasionowskiego.

Izba Regionalna jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich od 1993 roku. Kontynuując działalność trzech organizacji społecznych działających w Piekarach Śląskich w XX wieku: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, Stowarzyszenia Miłośników Piekar Śląskich i Kółka Miłośników Piekar Śląskich odkrywa przez gośćmi historyczne sekrety miasta.