UM Piekary Śląskie: Otwarcie nowej wystawy Izby Regionalnej
Uroczyste otwarcie nowej wystawy Izby Regionalnej działającej w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich odbędzie się 13 września o godzinie 17.00. W programie wydarzenia wykład Łukasza Żywulskiego oraz wernisaż wystawy czasowej autorstwa Jakuba Müllera.
Wykład Łukasza Żywulskiego pod tytułem Pasjonaci 80 lat społecznej opieki nad piekarskim dziedzictwem historycznym” stanie się podróżą do początków idei archiwistyki i muzealnictwa społecznego w Piekarach Śląskich oraz okazją do poznania sylwetek pasjonatów lokalnej historii zaangażowanych w tworzenie w Piekarach Śląskich placówki muzealnej.
Wernisaż wystawy czasowej Jakuba Müllera pt. O Ślązaku, który nie bał się latać historia Ryszarda Dyrgałły z Szarleja” poświęcony będzie sylwetce pilota szybowcowego, wielokrotnego rekordzisty Polski, inżyniera, instruktora szybownictwa, żołnierza, konstruktora, patrioty, twórcy pierwszego silnika rakietowego w historii Ameryki Południowej.
Izba Regionalna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich została poddana modernizacji w 2020 roku przy okazji remontu budynku przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Modernizacja przestrzeni Izby Regionalnej była częściowo możliwa dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Piekary Śląskie. W ramach inwestycji została wyremontowana nie tylko zewnętrzna elewacja budynku, ale także jego dolna kondygnacja, w której znajduje się Izba Regionalna, sala spotkań oraz zaplecze administracyjne biblioteki.
Do dyspozycji mieszkańców i wszystkich gości odwiedzających Piekary Śląskie została oddana zupełnie nowa przestrzeń Izby Regionalnej, na którą składa się sala wystaw czasowych z nowoczesnym systemem podwieszania obrazów i oświetleniem (w celu prezentacji dorobku historycznego i artystycznego regionu) oraz wystawa stała z salą warsztatową przeznaczoną do prowadzenia lekcji muzealnych i regionalnych. Izba Regionalna została wyposażona w nowe oświetlone gabloty dostosowane do poszczególnych grup eksponatów.
Na nowej wystawie stałej znalazło się ponad 400 obiektów z okresu XIX-XX w. gromadzonych w Piekarach Śląskich na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i w większości nigdy nie pokazywanych ze względu na brak miejsca oraz odpowiednich warunków ekspozycyjnych. Zbiory zostały rozmieszczone w gablotach w taki sposób, aby odwiedzający mogli poznać jak najwięcej aspektów życia mieszkańców Górnego Śląska, w szczególności Piekar Śląskich. Na wystawie znalazły się wybrane eksponaty w następujących działach: górnictwo, strój śląski, powstania śląskie, II wojna światowa i martyrologia mieszkańców miasta (w kontekście obozów koncentracyjnych i zbrodni katyńskiej), tradycje wydawnicze i drukarskie (rodzime wydania książek i prasy), życie religijne, życie codzienne, praca, wyposażenie domu, rzemiosło, odznaczenia.
Wśród najcenniejszych obiektów pokazanych na wystawie znalazły się m.in.
- Sztandar kopalni Deutsch Bleischarley Grube z 1925 roku,
- “Pasiak” i drewniaki więźnia Auschwitz-Birkenau Alojzego Klety z okresu II wojny światowej,
- Kamień graniczny kopalni “Wilhelmine” z Szarleja z 2. poł. XIX wieku,
- Złota Księga Budowy Kopca Wyzwolenia. Cz. 2 Ofiarodawcy z lat 1932-1937,
- Mundur górniczy typu frakowego z początku XX wieku,
- List Pawła Słani z listopada 1939 roku z obozu w Kozielsku, wysłany kilka miesięcy przed zbrodnią katyńską,
- Maszyna do pisania “Triumph” używana przez lokalny oddział Związku Powstańców Śląskich,
- Projekt kościoła w Brzezinach Śląskich z 1911-1912 roku, autorstwa Ludwiga Schneidera,
- Książki wydane przez Teodora Heneczka w XIX wieku,
- Dyplom przyjęcia Wawrzyńca Hajdy w poczet członków Stowarzyszenia Pomocników Salezjańskich z 1896 roku,
- Mapa wyników plebiscytu na Górnym Śląsku z 1921 roku,
- Gwoździe ze sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół” z lat 1914-1920,
- Odznaczenia powstańcze: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności, Medla Niepodległości, Krzyż Plebiscytowy, Polska Swemu Obrońcy,
- Odznaczenie Srebrny Wawrzyn Akademicki Maksymiliana Jasionowskiego.
Izba Regionalna jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich od 1993 roku. Kontynuując działalność trzech organizacji społecznych działających w Piekarach Śląskich w XX wieku: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, Stowarzyszenia Miłośników Piekar Śląskich i Kółka Miłośników Piekar Śląskich odkrywa przez gośćmi historyczne sekrety miasta.
Urząd Miasta Piekary Śląskie,
piekary.pl/otwarcie-nowej-wystawy-izby-regionalnej/
Autor: krystian