Jak zacząć oszczędzać

Minął już rok od kiedy koronawirus zaczął poważnie mieszać w naszym życiu. Wiele osób musi borykać się z problemami finansowymi ze względu na niepewną sytuację na rynku pracy. Warto pomyśleć o odkładaniu chociażby małych kwot, by mieć jakiekolwiek oszczędności, które będą czekały na „czarną godzinę”. Zamiast szukać pomocy w banku czy u rodziny, lepiej zastanowić się, jak zacząć oszczędzać, by samodzielnie poradzić sobie w trudnych sytuacjach – bez konieczności późniejszego spłacania pożyczki.

Oszczędzanie można zacząć już od kilku złotych – ważne jest to, by wykonać krok do przodu. Najważniejsze jest to, by odłożonej kwoty nie nosić przy sobie, ponieważ jest to pokusa, by zwyczajnie ją wydać. Chyba wszystkim znana jest świnka skarbonka – jest to dość dobry sposób, by odłożyć pieniądze, pod warunkiem, że po wrzuceniu ich do środka nie mamy możliwości, by je w każdej chwili wyjąć. W końcu chodzi o uzbieranie pewnej kwoty na czarna godzinę, a nie po to, by wydawać pieniądze przy najbliższej okazji, bo np. akurat są super promocje. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, które na pewno zabezpieczy środki pieniężne przed zbyt pochopnym wydawaniem jest lokata.

Lokaty różnią się między sobą, dlatego przed dokonaniem decyzji o takim sposobie oszczędzania musisz poznać zasadę ich działania. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

Lokata progresywna – w tym przypadku należy mieć na uwadze zmienność oprocentowania, które wzrasta np. co miesiąc. Zazwyczaj podczas wcześniejszego zerwania lokaty klient otrzymuje oszczędności z odsetkami naliczonymi za ostatni zakończony miesiąc – nie powinieneś ich więc stracić. Jednak jeśli nie musisz zrywać lokaty wcześniej, nie rób tego, ponieważ im dłużej będzie ona trwała tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz. Artykuł powstał we współpracy z portalem branżowym www.lifestylemedia.pl

Lokata terminowa – zakłada się ja na określony czas, a po jego upływie może być automatycznie przedłużona na kolejny okres – jest to tzw. lokata odnawialna. Jeżeli jednak lokata kończy się ustalonego dnia i termin nie przedłuża się automatycznie, mamy do czynienia z lokatą nieodnawialną. Wśród tych lokat wyróżnia się lokaty:

  • jednodniowe, które zazwyczaj dotyczą dużych kwot
  • tygodniowe, jak sama nazwa wskazuje są zakładane na tydzień
  • lokaty roczne i kilkuletnie

Lokata rentierska – jest najlepszym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcieliby przeznaczać na lokatę duże oszczędności. Co ważne, w tym przypadku można wypłacać odsetki cyklicznie, np. raz na miesiąc lub raz na kwartał.

Lokata pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji finansowej w przyszłości, bez konieczności zadłużania się – choć mamy nadzieję, że nie zajdzie taka potrzeba, a pieniądze zgromadzone w ten sposób będziesz mógł przeznaczyć na upragnione wakacje.