Doradca kredytowy to specjalista w zakresie pośrednictwa kredytowego. Posiada fachową, szeroko rozbudowaną i aktualną wiedzę w zakresie przepisów prawa związanych z pośrednictwem kredytowym, udzielaniem kredytów w bankach i pożyczek w firmach pożyczkowych.

Wyposażony jest w aktualną wiedzę związaną z procedurami wewnętrznymi, obowiązującymi w bankach i instytucjach finansowych, z którymi współpracuje. Profesjonalny doradca kredytowy nie jest powiązany z żadnym konkretnym bankiem ani firmą pożyczkową.

Podstawowym zadaniem doradcy jest właściwe rozpoznanie potrzeb Klienta, szczegółowa analiza możliwości finansowych oraz dopasowanie odpowiedniego produktu bankowego do potrzeb i możliwości potencjalnego kredytobiorcy.

Doradca kredytowy, a ekspert kredytowy.

Ekspert kredytowy posiada podpisane umowy z różnymi bankami i firmami pożyczkowymi. Na podstawie tych umów instytucje finansowe wypłacają prowizję za każdy zrealizowany kredyt lub pożyczkę. De facto, dla Klienta oznacza to bezpłatną pomoc, ponieważ wynagrodzenie dla eksperta leży po stronie instytucji finansowej.

Ponadto ekspert kredytowy zawsze może okazać się formularzem informacyjnym, mówiącym z jakimi instytucjami współpracuje i jakie mu przysługuje wynagrodzenie z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy kredytowej.

Na stronie TomaszWostal.pl znajduje się więcej informacji dotyczących usługi doradcy kredytowego - zobacz więcej.

Z kolei Doradca kredytowy nie posiada żadnych umów o współpracy z bankami. Zatem jego wynagrodzenie stanowi prowizja pobrana od Klienta.

Istnieje zatem różnica w nazewnictwie, aczkolwiek nadal potocznie ekspert kredytowy nazywany jest doradcą.

Kto może zostać ekspertem kredytowym.

Podstawowym warunkiem niezbędnym do uzyskania odpowiednich uprawnień, by móc działać w zawodzie eksperta kredytowego jest niekaralność i minimum wykształcenie średnie. Ponadto osoba chcąca pracować w tym zawodzie powinna zarejestrować działalność gospodarczą.

W kolejnym kroku należy złożyć wniosek do KNF o wpis do rejestru pośredników kredytowych. Wiąże się to z wypełnieniem odpowiedniego druku, opłaceniem wpisu i wysłaniem wszystkiego łącznie z wymaganymi załącznikami.

Zawód eksperta kredytowego

Wniosek do KNF i wymagana dokumentacja.

Kandydaci na pośredników kredytowych w zakresie kredytów konsumenckich, mogą składać wnioski w dziale II rejestru pośredników kredytowych.

Do wypełnionego wniosku należy dołączyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, dowód potwierdzający uiszczenie opłaty za wniosek o wpis, aktualny odpis z KRS lub odpis z CEIDG potwierdzający zarejestrowanie spółki bądź indywidualnej działalności gospodarczej.

Z kolei, po uzyskaniu wpisu, osoba chcąca pracować w tym zawodzie powinna zawrzeć umowy o współpracy z odpowiednimi podmiotami.

Co zyskuje Klient decydując się na usługi eksperta kredytowego.

Decydując się na skorzystanie z usług eksperta kredytowego, potencjalny kredytobiorca zabezpiecza sobie przede wszystkim możliwość uzyskania kredytu. Bowiem samodzielne poszukiwanie najlepszych propozycji powoduje, iż każdy pracownik placówki, w celu wygenerowania oferty, zaciąga zapytanie o wiarygodność Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Z kolei zbyt duża ilość zapytań, w określonym czasie może doprowadzić do zablokowania BIK-u i zablokowania na jakiś okres możliwości uzyskania jakiegokolwiek kredytu.

Ekspert finansowy, dzięki współpracy z wieloma bankami może przeanalizować różne oferty, zaciągając jedno zapytanie. Dzięki temu ani nie obniża on punktacji Klienta w BIK, ani nie doprowadza do całkowitej blokady zbyt dużą ilością zapytań.

Ponadto potencjalny kredytobiorca oszczędza czas, ponieważ eksperci finansowi spotykają się z Klientami w dogodnym dla nich terminie i miejscu. Dodatkowo jedno spotkanie z ekspertem kredytowym jest jednoznaczne z poznaniem ofert kilku banków.

Dodatkowym atutem dla Klienta jest pomoc w zorganizowaniu niezbędnej dokumentacji, co ma przede wszystkim olbrzymie znaczenie przy kredytach hipotecznych.