Piekarskie inwestycje w 2021 roku

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej Piekary Śląskie nie marnują czasu i rozpoczynają nowe działania inwestycyjne. W 2021 r. zakończy się wielka inwestycja związana z termomodernizacją osiedla Wieczorka i jednocześnie rozpoczniemy kolejną ogromną i wyjątkowo oczekiwaną przez mieszkańców – budowę kompleksu basenowego. Będzie też wiele innych zadań do zrealizowania: ścieżki rowerowe, obiekty sportowe i rekreacyjne czy też placówki oświatowe.

Zapraszamy na krótki przegląd piekarskich inwestycji 2021

Termomodernizacja osiedla Wieczorka ( około 70 mln. zł)

W ramach kompleksowej rewitalizacji prowadzonej na Osiedlu Wieczorka przewidziano podłączenie 80 budynków komunalnych do sieci MPEC oraz docieplenie 80 budynków wielorodzinnych. Wszystkie prace są prowadzone w ramach ograniczenia niskiej emisji. Od powstania osiedla, czyli lat 50. i 60. ubiegłego wieku, nie były prowadzone konieczne inwestycje. Teraz osiedle zmieniło się nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim sposobu ogrzewania i właściwości termoizolacyjnych. W chwili obecnej inwestycja jest już na ukończeniu. Zrealizowano 4 etapy prac, a do wykonania pozostał etap 5 zaplanowany na rok 2021.

Budowa kompleksu basenowego (około 100 mln zł ) tren przy ul. Solidarności

W 2021 roku miasto wyłoni koncepcję architektoniczną, zgodnie z którą inwestycja będzie realizowana. Budowę całego kompleksu rozłożono na kilka lat, odbędzie się w systemie modułowym, tak aby każdy z elementów mogła pełnić samodzielną funkcję i być oddawanym do użytku osobno. Pierwszy moduł to strefa basenowa: 25-metrowy basen pływacki z ośmioma torami, mały basen do aerobiku czy np. nauki pływania oraz strefa wodna dla dzieci. Drugi moduł – strefa rekreacyjna ze spa, jacuzzi, grotą solną itp. Trzeci – hala sportowa z nastawieniem przede wszystkim na piłkę ręczną, do tego siłownia i sala do fitnessu. Czwarty – zamknięta strzelnica sportowa.

Modernizacja obiektów sportowych DKS Czarni Kozłowa Góra przy ulicy Pokoju (4,3 mln. zł)

Przebudowa jest dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Sportowa Polska – 1,5 mln zł. Prace będą dotyczyć modernizacji boiska trawiastego. Rozebrane zostaną także sąsiadujące z nim boiska asfaltowe. Poza tym zostanie wzniesiony nowy budynek. Dotychczasowy obiekt zostanie rozebrany ze względu na stan techniczny. Wybudowany gmach będzie dwukondygnacyjny – znajdzie się tam miejsce na szatnie i sanitariaty. Projekt obiektu obejmuje również zagospodarowanie pomieszczeń budynku na: 2 zespoły szatniowe po 40 osób, pomieszczenie sędziego, pomieszczenia biurowe oraz świetlica dla 40 osób.

Centrum Aktywności – rozwój kultury fizycznej społeczeństwa Brzeziny Śląskie – ul. Kotuchy (1,1 mln. zł)

Zagospodarowanie części terenu szkoły poprzez budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej, siłowni zewnętrznej, ścieżki zdrowia, placu zabaw oraz rolkowiska. Dodatkowo powstanie nowe oświetlenie, chodniki oraz elementy małej architektury.

Termomodernizacje i remonty kolejnych placówek oświatowych, w przyszłym roku będzie to Miejska Szkoła Podstawowa nr 5 (2,8 mln zł) oraz Miejskie Przedszkole nr 1 i 12 (3,6 mln zł).

Tężnia Solankowa Brzozowice Park Trzech Bohaterów (320 000 zł)

Budowa tężni solankowej wraz z zadaszeniem, oświetleniem i ławeczkami. Poprawi samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Ponadto będzie to miejsce spotkań i integracji mieszkańców.

Zadanie budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz ze ścieżkami rowerowymi w Piekarach Śląskich – ograniczenie niskiej emisji, poprawa stanu środowiska naturalnego czyli budowę ścieżek rowerowych pochłonie w 2021 r. ponad 11 mln złotych, wykonane zostaną trasy oraz zaprojektowane nowe połączenia. W pierwszej kolejności ruszy budowa trasy rowerowej wzdłuż ul. Kalwaryjskiej i ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Maczka do południowej bramy ROD im. Wieczorka. Zaprojektowana i wykonana też będzie trasa w ciągu ulicy Bytomskiej-Tarnogórskiej na odcinku od ul. Jana Pawła II do granicy miasta z Świerklańcem o długości ponad 3 km.

W 2021 r. wykonanych zostanie szereg dokumentacji drogowych, w tym długo oczekiwane połączenie ul. Skłodowskiej z ul. Sadowskiego, ale również dla ul. Rycerskiej, Grunwaldzkiej, Cichej, Jasnej, Karola Darwina, Jordana, Juliana Kawalca czy Zacisznej.

Zaplanowany jest też remont nawierzchni ul. Bytomskiej, po zakończeniu inwestycji takich jak budowa Aldi, McDonald, remontu hali Zametu i budowy VendoParku.

Ogółem na inwestycje planujemy wydać niemal 60 milionów złotych!