8 października 2020 o godz. 17:00 zapraszamy do Biblioteki Centralnej w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62d na spotkanie z członkami Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” z Rybnika.
Wytrych, po śląsku szperhok. Nieprzypadkowo przytaczamy jego gwarowe znaczenie, ponieważ członkowie skupieni wokół Wolnej Inicjatywy Artystycznej „Wytrych” w głównej mierze związani są z Rybnikiem, miastem na Górnym Śląsku, które sprzyja szeroko pojętej kulturze i sztuce. To właśnie w Rybniku organizowana jest jedna z najstarszych imprez kulturalnych w Polsce, znana jako Rybnickie Dni Literatury.
Wolna Inicjatywa Artystyczna „Wytrych” powstała 11 lutego 2017 roku w drodze powrotnej z Poznania, gdzie założyciele grupy Adam Marek i Leszek Sobeczko bawili na corocznej akcji „antyWalentynek na Krechę”. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się 16 marca 2017 roku w Halo! Rybnik – punkcie informacyjnym miasta, daleko wykraczającym poza funkcję informacyjną, miejscu szczególnym na mapie kulturalnej Rybnika, gdzie odbywają się spotkania z twórcami, wernisaże, wystawy, zajęcia, a także warsztaty sztuk wszelakich. Spotkania „Wytrychu” miały na początku charakter warsztatowy, by wzbogacić się o takie wydarzenie, jak wieczory poetyckie pod nazwą „Gość plus Ktoś”, czyli poetycki dialog, przenikanie i kontrasty. Gośćmi do tej pory byli: Lesław Nowara, Jacek Dudek, Jan Picheta, Zofia Kamola i Robert Bareja, naprzeciw nich stawali: Jacek Molęda (dwukrotnie), Leszek Sobeczko, Grzegorz Tokarczyk, a moderację gwarantował plus w osobie Zuzanny Truchlewskiej (dwukrotnie) i Andrzeja Widoty. Oprócz tego miały miejsce spotkania poetyckie Adama Marka wokół tomu pt. „Ptasia Korona” i Mariusza S. Kusiona promującego dwujęzyczne polsko-ukraińskie wydanie jego debiutu pt. „Zarządzanie zasobami emocjonalnymi”. W lutym 2018 r. „Wytrych” dołączył do ogólnopolskiej VII edycji „antyWalentynek na Krechę”, gdzie podczas wieczoru rozdano kilkadziesiąt pocztówek poetyckich poetów z całego kraju. W październiku wraz z Teatrem Ziemi Rybnickiej w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury zorganizowany został 1 Otwarty Konkurs Jednego Wiersza, a z kolei w grudniu odbyło się wydarzenie pod nazwą Choinka Pełna Wierszy. Ponadto, wydano płytę z muzyką Tadeusza Kolorza do naszych wierszy, zorganizowano wernisaż prac Sylwii Dwornickiej. W planach m. in. współorganizowanie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gorzycach Pogranicza Artystycznego w Olzie, czyli spotkania artystów z obu stron Olzy. W 2020r. ukazała się antologia wierszy pod wiele mówiącym tytułem „Wierszem w czas pandemii”.
”Wytrych” to także magazyn literacki o tej samej nazwie, wydawany tylko w formie papierowej, poświęcony w całości poezji i prozie. Zaproszenie do wiersza wysyłane jest autorom różnych dykcji poetyckich, stawiając na wysoki poziom artystycznej kreacji. Niebagatelną rolę spełnia oprawa graficzna, którą zawdzięcza się m. in. Barbarze Kowalczyk, Rudolfowi Czajorowi, Agnieszce Miodowskiej, Marianowi L. Bednarkowi, Wojciechowi Dobrowolskiemu, Markowi Grzebykowi, Lucynie Brzozowskiej, Małgorzacie Drużyńskiej-Domino i Zuzannie Stuchły. Redaktorem naczelnym pisma, jednocześnie odpowiedzialnym za skład DTP i dział poezji jest Leszek Sobeczko. Magazyn „Wytrych” to także Strefa Haiku pod honorowym patronatem Polskiego Stowarzyszenia Haiku, oraz Strefa Przekładu, głównie literatury amerykańskiej, za którą odpowiada Henryk Cierniak. Stałym punktem w piśmie jest także esejo-felieton autorstwa Mariana Lecha Bednarka. Aktualnie skład redakcji dopełniają: Ewa Pleszczyńska, Adam Marek i Wojciech Dobrowolski.