Kominek domowy może mieć funkcję dekoracyjną lub/i może być dodatkowym/podstawowym źródłem ciepła w mieszkania. Przy wyborze kominka do naszego mieszkania powinniśmy kierować się przede wszystkim intensywnością eksploatacji.

Kominek z paleniskiem otwartym

Kominek otwarty rzadko pełni funkcję grzewczą. Najczęściej pełni in funkcję dekoracyjną. Taki kominek charakteryzuje się dużą utratą ciepła. Ciepło jest przekazywane tylko w formie promieniowania. Komora takiego kominka oraz jego okap powinny być wymurowane z cegieł lub płytek szamotowych tworząc gardziel, który przyspieszy przepływ spalin. Taki kominek dobrze jest również wyposażyć w przestawny ekran, aby uniknąć rozprzestrzenianiu się iskier i wypadaniu żarzącego się drewna. Można regulować intensywność ogrzewania, które polega na dozowaniu ilości paliwa oraz przymykaniu szybra na wylocie komina. Warto zainwestować także w taki nowoczesny kominek Wrocław.

Kasety kominkowe

Jeśli masz kominek otwarty i chcesz mieć teraz zamknięty aby zwiększyć jego efektywność grzewczą to łatwo to zrobić za pomocą kaset kominkowych. Nie trzeba rozbierać całej konstrukcji. Wystarczy wstawić kasety kominkowe do komory spalania. Dużo producentów oferuje dopasowanie kaset kominkowych do potrzeb klienta. Jeśli zaś chodzi o konstrukcję to kasety kominkowe mają dodatkowy płaszcz z blachy otaczający komorę spalania oraz wylot ciepłego powietrza. Ten rodzaj kominków jest efektywniejszy pod względem funkcji grzewczej i bezpieczniejszy od kominków otwartych.

 Trzy rodzaje kominków - który wybrać

Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe mogą być przystosowane do pracy w powietrznym systemie ogrzewania lub współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania.

W systemie powietrznym mamy do wyboru trzy sposoby pracy. Przy najprostszym i najtańszym rozwiązaniu możemy zapewnić ogrzewanie jednego pomieszczenia z możliwością rozbudowy w przyszłości. Rozbudowany mechanizm pozwala na rozprowadzanie ciepła do kolejnych pomieszczeń w systemie grawitacyjnym lub nadmuchowym. Jak taki kominek działa? Powietrze wchodzi przez otwór na dole, ogrzewa się od wkładu kominkowego umieszczonego wewnątrz i wylatuje przez kratki umieszczone w okapie, które pełnią funkcję nawiewników. Aby rozprowadzić ciepło do innych pomieszczeń należy umieścić rury we wnętrzu okapu. Ciepłe powietrze można przesłać na odległość 3-4 metry za pomocą samoczynnej cyrkulacji. Na ogrzanie większego domu, wymagane jest zamontowanie wentylatora nadmuchowego z turbiną. Za pomocą takiego wentylatora można szybko i na większą odległość rozprowadzić ciepłe powietrze w domu. Wadą takiego ogrzewania jest ciepłe wychładzanie budynku.

System funkcjonowania kominka współpracującego z wodną instalacją centralnego ogrzewania (płaszcz wodny) jest znany większości ludzi. Pracuje w podobny sposób jak kocioł na drewno czy węgiel, czyli najpopularniejszy sposób ogrzewania w polskich domach. Ten sposób zapewnia ogrzewanie pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Płaszcz, który otacza komorę spalania ogrzewa wodę i kieruje ją do grzejników. Gdy woda się schładza, wraca do kominka i cały cykl się powtarza.