4 grudnia to data niebywale istotna dla wielu mieszkańców Górnego Śląska. W ten dzień przypada tradycyjna Barbórka, czyli górnicze święto, obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. W Piekarach Śląskich, jak co roku, zorganizowano uroczyste obchody.

Górnicze świętowanie w Piekarach Śląskich rozpoczęło się o godzinie 8.30, kiedy delegacje górnicze oraz władze miasta, na czele z Prezydent Sławą Umińską-Duraj, złożyły kwiaty pod pomnikiem “Ku czci pracowników kopalni Andaluzja pomordowanych przez najeźdźcę hitlerowskiego” przy kościele św. Piotra i Pawła w Kamieniu. Następnie uroczystości przeniosły się do cechowni KWK Piekary, w której tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatowe.

Kolejną częścią oficjalnych obchodów był przemarsz zgromadzonych gości do kaplicy św. Barbary, znajdującej się na Kalwaryjskim Wzgórzu i złożenie w niej kwiatów. W uroczystości tej uczestniczyli, oprócz Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, także II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota oraz Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski. Na całej trasie, którą przemaszerowali uczestnicy obchodów, pochodowi towarzyszyła Górnicza Orkiestra Dęta.

Następnie, o godzinie 10.00 w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich odprawiona została msza święta w intencji wszystkich górników oraz osób związanych z górnictwem. Dalsza część uroczystości z udziałem Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj oraz zaproszonych gości, odbyła się w hali MOSiR przy ulicy gen. Jerzego Ziętka, gdzie wręczone zostały nagrody i odznaczenia (Odznaczenia Państwowe, Honorowe Odznaki Zasłużony dla Górnictwa RP). Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do górników, zaś wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał treść listu kierowanego przez Premiera Mateusza Morawieckiego do wszystkich osób celebrujących dzisiejsze święto. Nadano także stopnie górnicze i wręczono statuetki z okazji 65-lecia KWK “Piekary”.