Piekarscy policjanci uczcili rocznicę ważnych wydarzeń z dziejów piekarskiej komendy, które stały się przyczynkiem do przełomowych zmian systemowych. Upamiętnili osoby biorące udział w ważnym zrywie, będącym protestem przeciw nadzorowi komunistycznych władz.
Dzisiaj, 6 września w kinie „Zacisze” zorganizowana została uroczystość z okazji działań podjętych przez piekarskich policjantów w 1989 roku. 7 września tego roku funkcjonariusze piekarskiego komisariatu podjęli kroki na rzecz oswobodzenia jednostki spod strefy wpływów władz komunistycznych. Wysłali list do premiera Tadeusza Mazowieckiego. List otwarty stworzony został przez dwóch piekarskich mundurowych – kapitana Romana Hulę i kapitana Janusza Strzyczkowskiego. Korespondencja przepisana została przez ówczesną wiceprezydent Piekar Śląskich Marię Taberską, a mundurowi złożyli pod nią swoje podpisy, zdając tym samym legitymacje partyjne PZPR.
-Z wielką dumą można powiedzieć dziś, że wszystko zaczęło się w Piekarach Śląskich. Wy poruszyliście kamyk, który zapoczątkował lawinę. Z Piekar Śląskich wyszedł impuls i sygnał, który spowodował lawinę w całym kraju. Właśnie Wy możecie odczuwać dumę i mieć świadomość, po kres Waszych dni, że kształtowaliście ówczesną rzeczywistość i mieliście na nią potężny wpływ. Nie ma słów, które oddałyby prawdziwą wdzięczność za to, co zrobiliście. Na pewno niesprawiedliwe i krzywdzące są słowa osób, które z perspektywy dzisiejszych czasów nie doceniają tego czynu. Wystarczy przypomnieć sobie, co było w 1989 roku. W najlepsze istniał jeszcze Związek Radziecki, a w Polsce stacjonowały radzieckie wojska. Wtedy ten gest wymagał szczególnej odwagi. W tamtych czasach odwaga była bardzo droga – dziś pewnie bardzo staniała. Między innymi dzięki Waszemu gestowi moje pokolenie mogło cieszyć się życiem w wolnym kraju. Jest mi bardzo miło, że to wszystko zaczęło się tutaj, w Piekarach Śląskich – powiedziała w trakcie przemówienia Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.
Organizatorem spotkania był NSZZ Policjantów. W uroczystości udział wzięli asp. szt. Rafał Jankowski – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, nadinsp. Dariusz Augustyniak – I zastępca Komendanta Głównego Policji, podkom. Kazimierz Barbachowski – wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów oraz asp. sztab. Michał Szczęśniak – p.o. przewodniczącego zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów, a także – odznaczeni Krzyżem “Niepodległość” klasy I z gwiazdą – funkcjonariusze na czele z inicjatorem tamtych wydarzeń – podinspektorem w stanie spoczynku Romanem Hulą. Warto równocześnie podkreślić, że medalem uhonorowany został także prof. nadzw. dr hab. n. med. Bogdan Koczy – dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, który doceniony został za wieloletnią pomoc świadczoną na rzecz polskich policjantów.