W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami dotyczącymi pojawienia się na terenie Piekar Śląskich dzików, zwłaszcza w pobliżu terenów zabudowanych, działając w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności przy kontakcie z tymi zwierzętami.

Pamiętaj aby:

  • Nie zbliżać się do zwierzęcia, gdyż sprowokowane może zaatakować.
  • W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  • Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. Należy zachować szczególną ostrożność.
  • Nie dokarmiać dzików oraz nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nie przeznaczonych, stanowi to bowiem łatwe pożywienia dla dzików i zachęca je do zbliżania się do domów i osiedli mieszkaniowych.
  • Utrzymywać czystość i porządek na terenie swojej nieruchomości – wykaszać trawy, zbierać spady owocowe oraz warzywa, naprawić ogrodzenie – wszystko to zmniejsza prawdopodobieństwo odwiedzin przez dziki.

W celu skutecznego odstraszenia dzików z terenów zabudowanych można również stosować środki i preparaty do których zaliczamy np. Hukinol czy Antydzik.