W Urzędzie Miasta Piekary Śląskie funkcjonuje „Punkt Konsultacyjno-Informacyjny”, na podstawie porozumienia zawartego w dniu 31 maja 2021 r. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dotyczącego Programu „Czyste Powietrze”. Punkt konsultacyjno-informacyjny prowadzi działania na rzecz mieszkańców Gminy Piekary Śląskie w zakresie: udzielania informacji o programie „Czyste Powietrze”, wsparcia w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, w tym pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie, pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym również przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych dokumentów.
Punkt zlokalizowany jest w budynku Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 92, w pokoju nr 102, telefon kontaktowy: 32 39 39 396.
Godziny pracy:
- Poniedziałki w godzinach 12.00-17.00
- Wtorki w godzinach 10.00-15.00
Program przewiduje zwrot poniesionych kosztów bądź prefinansowanie (w przypadku niskich dochodów) do wymiany starego nieekologicznego źródła ciepła na paliwo stałe, na nowe ekologiczne (zakup, montaż), jak również do: instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, instalacji OZE (mikroinstalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła do c.w.u), ocieplenia przegród budowlanych, wymiany stolarki drzwiowej i okiennej i dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
W Programie „Czyste Powietrze” wyróżniamy trzy grupy beneficjentów , które uzależniają wysokość dokonywanych finansowań:
- poziom podstawowy (zwrot 40-55% kosztów kwalifikowanych netto)
beneficjent nie może przekroczyć rocznego dochodu w wysokości 135.000 zł - poziom podwyższony (zwrot bądź prefinansowanie 70-80% kosztów kwalifikowanych netto)
– gospodarstwo wieloosobowe: średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1894 zł
– gospodarstwo jednoosobowe: średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 2651 zł - poziom najwyższy (zwrot bądź prefinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych netto)
– gospodarstwo wieloosobowe: średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1090 zł
– gospodarstwo jednoosobowe: średni miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1526 zł
Prefinansowanie to wypłata części lub całości dotacji przyznanej beneficjentowi przez WFOŚiGW na rachunek bankowy wykonawcy, na warunkach zgodnych z Programem. To oznacza, że w ramach prefinansowania, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego wnioskodawca złoży wniosek, wypłaca dotację nie beneficjentowi, ale firmom wykonawczym, które realizują inwestycję.
Więcej informacji na temat: