Obchody 70-lecia istnienia Dzielnicowego Klubu Sportowego „Czarni” Kozłowa Góra odbyły się dzisiaj w Piekarach. Świętowanie Jubileuszu rozpoczął mecz na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o Mistrzostwo klasy B z drużyną Silesia II Miechowice, który zakończył się wygraną 11:0 dla piekarskiej drużyny. Następnie odbyła się Msza Święta w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz okolicznościowe spotkanie zaproszonych gości w MDK w Kozłowej Górze. W uroczystościach wzięli udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta oraz radni Rady Miasta. Gospodarzem wydarzenia był Krzysztof Zając – Prezes Klubu. Zgromadzeni goście mieli także okazję odwiedzić nowo wybudowany obiekt sportowy klubu oraz boisko.
W dniu dzisiejszym odbył się uroczysty Jubileusz 70-lecia działalności Dzielnicowego Klubu Sportowego „Czarni” Kozłowa Góra, który zainicjował mecz o Mistrzostwo klasy B z drużyną Silesia II Miechowice, który zakończył się wygraną piekarskiej drużyny. W pierwszej połowie “Czarni” wygrywali 5:0. Końcowy wynik meczu wyniósł 11:0.
Następnie odbyła się Msza Święta dziękczynna w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze, którą celebrował ks. Andrzej Ledwin – Proboszcz parafii. We Mszy wzięła udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Łukasz Ściebiorowski – Radny Miasta Piekary Śląskie i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz radne Rady Miasta Dorota Duda i Helena Warczok.
Po Mszy zaproszeni goście wzięli udział w urodzinowym spotkaniu DKS „Czarni” Kozłowa Góra, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury – filia Kozłowa Góra. Imprezę poprowadziła Grażyna Michella – pracownik Miejskiego Domu Kultury, a gospodarzem był Krzysztof Zając – Prezes Klubu. Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta pogratulował wyjątkowego Jubileuszu i złożył życzenia w imieniu Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydent Miasta oraz własnym. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia i odznaki dla najbardziej zasłużonych piłkarzy i działaczy klubu. Przyznane zostały odznaczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej (Brązowa, Srebrna i Złota), Śląskiego Związku Piłki Nożnej (Brązowe, Srebrne i Złote), Odznaczenia Ludowego Zrzeszenia Sportowego (Brązowe, Srebrne i Złote) oraz Wyróżnienia Podokręgu Bytom. Zgromadzeni goście mieli także okazję odwiedzić i zapoznać się z nowo wybudowanym obiektem sportowym klubu oraz boiskiem.
Rys historyczny Dzielnicowego Klubu Czarni Kozłowa Góra…
W listopadzie 1951 roku powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy Kozłowa Góra, ale do rozgrywek w klasie C przystąpiono w 1952, stąd ten rok uznaje się za datę założenia klubu. Wśród założycieli byli: Konrad Zgorzelski, Jan Ficek, Ryszard Barczyk i Wojciech Konowoł.
Pierwszy piłkarski sukces zanotowano w 1957 roku, gdy amatorzy z Kozłowej Góry wygrali jedną z grup klasy C i zwycięsko przebrnęli serię baraży. Nagrodą był awans do klasy B. Niestety pobyt w tej klasie trwał tylko jeden sezon i nastąpił powrót do klasy C na całe 7 lat. Ponowny awans do klasy B uzyskano w 1965 roku. Przez kilka lat zajmowano miejsce w środku B–klasowej stawki i dopiero w 1970 roku nastąpił awans do klasy A. Przygoda z klasą A trwała tylko 3 sezony. Po spadku do klasy B kryzys jeszcze bardziej się nasilił i w roku 1975 nastąpił spadek do klasy C. W tej najniższej klasie rozgrywkowej Czarni występowali 3 lata.
Lata 1978 – 1991 to tułaczka DKS Czarni Kozłowa Góra pomiędzy A i B klasą. Kolejny sukces to awans do klasy A osiągnięty na dodatek w znakomitym stylu. Dorobek Czarnych to 16 zwycięstw, 1 remis i tylko 1 porażka. Trenerem drużyny był Eugeniusz Piowczyk. Po awansie Urząd Miasta Piekary Śląskie zafundował klubowi 6 kontenerów, w których znalazło się miejsce na szatnie, natryski, sekretariat i małą kawiarenkę, które przetrwały do 2020 roku.
Na następny sukces nie trzeba było długo czekać. Sezon 1992/93 okazał się jednym z najlepszym w dotychczasowej historii klubu – Czarni uzyskali awans do upragnionej Ligii Okręgowej. Sezon 1996/97 był ostatnim sezonem występów Czarnych w tej lidze. Tylko 2 zwycięstwa i 5 remisów to stanowczo za mało by myśleć o utrzymaniu. Drużyna ostatecznie spada z Klasy Okręgowej do klasy „A” i do roku 2019 reprezentuje tą klasę rozgrywkową organizowaną przez Podokręg Bytom.
Sezon 2018/2019 to kolejne wielkie święto w Kozłowej Górze. Podopieczni trenera Adriana Szastoka wywalczyli awans do Okręgówki. Przygoda w tej klasie rozgrywkowej trwała 2 sezony. Po spadku do A klasy nastąpił spadek do klasy B gdzie obecnie drużyna Czarnych występuje. Po 9 meczach z dorobkiem 23 punktów zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.
W ostatnich latach funkcje Prezesa Klubu sprawowali:
- Eugeniusz Piowczyk – 1997 – 2002
- Piotr Papaja – 2003 – 2005
- Winfried Nowara – 2005 – 2008
- Paweł Konowoł – 2008 – 2012
- Henryk Matejczyk – 2012 – 2015
Od 2015 roku do chwili obecnej funkcję prezesa pełni Krzysztof Zając. Zarząd posiada 12 członków. Szkoleniem drużyny seniorów zajmowali się: Grzegorz Kamela, Grzegorz Lizurek, Michał Wolff, Eugeniusz Piowczyk, Jakub Machura , Kamil Piowczyk, Artur Działach, Rafał Przerwa, Łukasz Ciupiński, Adrian Szastok – do chwili obecnej.
Dzięki współpracy z APN Olimpia Piekary Śląskie oprócz drużyny seniorów klub „Czarni” Kozłowa Góra posiada także drużynę Juniora Młodszego. Na czas trwającego remontu obiektu przy ul. Pokoju w Kozłowej Górze wszystkie trening i mecze mistrzowskie odbywają się na obiekcie MOSiR przy ul. Olimpijskiej 3. Wiosną 2023 planowane jest otwarcie zmodernizowanego nowoczesnego obiektu w Kozłowej Górze i powrót Czarnych „do domu”.