15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Od 1985 roku październik jest miesiącem walki z nowotworem piersi, a różowa wstążka jego symbolem. Celem tego dnia jest podkreślenie znaczenia wykonywania systematycznych badań profilaktycznych, samobadania piersi oraz konsultacji u specjalistów.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, a w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. W Polsce każdego roku ponad 18,5 tys. kobiet dowiaduje się o chorobie.
Istotne znaczenie w obniżaniu ryzyka zachorowania oraz wczesnego wykrycia zmian w piersiach odgrywa profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać regularnego samobadania piersi, które polega na obserwacji piersi oceniając, czy nie nastąpiła zmiana w jej wyglądzie, strukturze i kształcie, czy nie występuje obrzęk w obrębie piersi i pod pachą. Wśród badań przesiewowych mających na celu rozpoznanie zmian we wczesnej fazie choroby jest badanie USG piersi, szczególnie istotne dla młodych kobiet oraz mammografia.
Badania profilaktyczne są bardzo ważne – wczesne wykrycie daje większe szanse na pełne wyleczenie.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwór piersi są m. in uwarunkowania genetyczne. W rodzinach należących do grupy wysokiego ryzyka nowotwory rozwijają się najczęściej przed 45. r.ż. Ryzyko wystąpienia raka u osób z mutacjami genów BRCA1 bądź BRCA2 jest bardzo wysokie i wynosi 80 % dla raka piersi oraz ok. 50 %. dla raka jajnika. Inne czynniki predysponujące do wystąpienia raka to m.in.: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późna menopauza, wiek powyżej 50 roku życia, późne urodzenie pierwszego dziecka,wcześniejsze zachorowanie na raka trzonu macicy lub jajnika, niewłaściwy styl życia ( palenie papierosów, brak aktywności fizycznej).
Objawy raka piersi zależą od stopnia jego zaawansowania. Choroba w początkowym okresie rozwoju zwykle przebiegają bezobjawowo. Zmiany najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii, profilaktycznego USG, samobadania.
W miarę rozrostu guza pojawiają się kolejne symptomy. Objawy, które powinny zaniepokoić to m.in:
- poszerzenie żył skóry piersi,
- zaczerwienienie/uczucie gorąca,
- wystający guzek,
- skórka pomarańczowa,
- twardy guzek w piersi,
- zgrubienie w piersi,
- wgłębienie w piersi,
- zmiana rozmiaru, kształtu piersi.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie włączając się w działania na rzecz walki z rakiem piesi zainicjowała kampanię „Ja już, a Ty?” (#jajuzaty?), która ma na celu zmotywowanie kobiet do regularnego badania piersi. Samobadanie piersi to tylko kilka minut w miesiącu, a może uratować życie! Niech to będzie pierwszy krok do ich regularnego badania.
Badaj się i przypominaj o badaniach kobietom, które są Ci bliskie. Poinformuj o naszej kampanii babcię, mamę, siostrę, ciocię, przyjaciółkę. Niech ten przekaz dotrze do jak największej liczby kobiet, choroba nie poczeka – zacznij działać już dziś!
Foto: www.gov.pl