Szczepienia Covid-19 – II dawka przypominająca

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 16 września br. istnieje możliwość zaszczepienia się drugą dawką przypominającą przeciwko koronawirusowi Covid-19, u wszystkich osób powyżej 12 roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej.

Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Ryzyko zgonu z powodu koronawirusa, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych jest większe.

Szczepienie czwartą dawką odbędzie się nowym preparatem, który jest ukierunkowany na mutację Omikron w wersji BA.1. Na wrzesień w Polsce zagwarantowana jest dostawa 4 mln preparatów, około 2 mln szczepionek Pfizera i 2 mln Moderny.

Do tej pory (od 22.07) na drugą dawkę przypominającą mogły zgłosić się osoby powyżej 60. roku życia oraz wszystkie osoby, które ukończyły 12 lat i mają zaburzoną odporność. Jak zaznaczył resort zdrowia, drugą dawkę przypominającą można przyjąć co najmniej po 4 miesiącach od podania poprzedniej.

Zasady szczepień II dawką przypominającą dla osób 12+:

  • Szczepienia drugą dawką przypominającą zaleca się dla wszystkich osób, które ukończyły 12 rok życia i otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą

  • Ulega skróceniu z 4 miesięcy do 3 miesięcy dotychczas wymagany minimalny odstęp podania drugiej dawki przypominającej od pierwszej dawki przypominającej.

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 zajmuje tylko chwilę i możliwa jest przez:

  • bezpłatną infolinię 989 w godz. 7:00 – 20:00;
  • pobliski punkt szczepień;
  • stronę www.pacjent.gov.pl.

Pamiętaj, że lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie. Dzieje się tak w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania.

Komunikat nr 28 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przypominających przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień.