Neurolog zajmuje się chorobami układu nerwowego. To specjalista, który bada, czy Twoje odruchy są prawidłowe, jak również diagnozuje szereg schorzeń mających wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu.
Neurolog — zajmuje się chorobami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego
Układ nerwowy jest systemem, który integruje wszystkie działania ze strony ludzkiego organizmu. To właśnie od układu nerwowego zależy czy prawidłowo odbierasz i przetwarzasz bodźce. Wprawia on w ruch układ szkieletowy i mięśniowy, a także koordynuje pracę wszystkich narządów.
Natomiast neurolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego. Czym jednak jest ów układ nerwowy? Składają się na niego:
- nerwy obwodowe,
- rdzeń kręgowy,
- mózg.
Specjalista bada czynności układu nerwowego, jak również sprawdza Twoje reakcje na bodźce. Na podstawie swoich obserwacji i wyników badań jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę.
Jakimi schorzeniami zajmuje się neurolog?
Neurolog zajmuje się badaniem podłoża chorób neurologicznych. Diagnozuje on i leczy takie schorzenia jak:
- stany po zapaleniu mózgu, rdzenia oraz opon mózgowo-rdzeniowych,
- udary mózgu oraz stany po udarach,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- choroba Wilsona,
- padaczka,
- rwa kulszowa,
- zwyrodnienie kręgosłupa,
- stwardnienie rozsiane,
- pląsawica Huntingtona,
- guzy mózgu,
- migrena i bóle głowy o nieznanym pochodzeniu,
- nerwica,
- miastenia,
- miopatia,
- miotonia.
Kiedy udać się do neurologa?
Objawów neurologicznych jest naprawdę wiele. Jeśli zaobserwujesz u siebie:
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia mowy,
- ataksję (obniżoną koordynację ruchową),
- osłabienie siły mięśniowej,
zgłoś się do neurologa.
Specjalista zajmuje się diagnostyką i leczeniem:
- bólów niewiadomego pochodzenia,
- skurczy mięśni,
- drżenia mięśni,
- zaburzeń czucia,
- problemów z koordynacją ruchową,
- szumów usznych,
- zawrotów głowy,
- zaburzeń równowagi,
- problemów z pamięcią,
- zaburzeń snu,
- zaburzeń przytomności (omdleń),
- nieprawidłowej pracy zwieraczy.
Wizyta u neurologa
Podczas wizyty, specjalista przeprowadza wywiad lekarski. Po prostu zadaje pacjentowi pytania dotyczące dolegliwości, przebytych wcześniej chorób lub schorzeń neurologicznych, które pojawiły się w rodzinie. Neurolog nie pomija także Twojego trybu życia — lekarz chce się dowiedzieć, jak długo śpisz, jaką wykonujesz pracę oraz w jaki sposób się odżywiasz. Informacje te dają pełny obraz Twojego stylu życia i pomagają specjaliście postawić trafną diagnozę.
Następna część konsultacji obejmuje proste badanie układu nerwowego. Lekarz sprawdza Twoje odruchy fizjologiczne — między innymi mięśnia kolanowego, dwugłowego, skokowego, ramienno-promieniowego. Czasami tego typu badanie wystarczy, aby postawić diagnozę, zwykle jednak specjalista kieruje na dodatkowe badania diagnostyczne.
Specjalistyczne badania wykorzystywane w diagnostyce neurologicznej
Aby postawić trafną diagnozę neurologiczną, lekarz często kieruje pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne. Należą do nich:
- tomografia komputerowa — jest to badanie radiologiczne, które pozwala ocenić poszczególne części Twojego ciała; tomografia komputerowa wykrywa nowotwory w mózgu, jak również wszelkie zmiany zwyrodnieniowe,
- rezonans magnetyczny — nieinwazyjne badanie, na podstawie którego można ocenić wewnętrzne struktury organizmu;
- elektroencefalografia — ocenia bioelektryczne czynności mózgu (specjalne elektrody rejestrują aktywność neuronów w korze mózgowej),
- rentgen czaszki i kręgosłupa — wykonuje się go, aby wykluczyć lub potwierdzić schorzenia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- badanie płynu rdzeniowo-mózgowego — badanie wykorzystuje punkcję lędźwiową; po pobraniu płyn poddaje się ocenie laboratoryjnej pod względem właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych,
- elektromiografia — diagnozuje zaburzenia mięśniowe o podłożu nerwowym,
- elektroneurografia — ocenia przewodzenie w nerwach obwodowych,
- badania laboratoryjne.
Bywa, że objawy neurologiczne mają nieregularny charakter i pojawiają się od czasu do czasu. Wtedy mogą być one wynikiem stresu, złej diety lub przepracowania. Jeśli jednak dolegliwości często się powtarzają, wtedy nie ma wątpliwości, że należy udać się do neurologa. Specjalista wdroży odpowiednie leczenie, dzięki czemu poprawisz jakość swojego życia.
Skorzystaj z usług neurologa: https://betamed.pl/neurolog/