podając w tytule „Deklaracja udziału w programie Metropolitalne Łąki Kwietne”. Deklarację można pobrać na stronie GZM. Łąka kwietna to zbiorowisko roślinne utworzone na wzór występujących w Polskim krajobrazie pastwisk i łąk, po to, aby aktywnie chronić różnorodność biologiczną miejscowych gatunków roślin oraz zwierząt, które z tymi roślinami wchodzą w zależności ekosystemowe. Łąki kwietne mają też fantastyczną zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje się im zdolność do neutralizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych.", "Polish Female"); } };

Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia zaprasza mieszkańców oraz organizacje pozarządowe do udziału w trzeciej już edycji Metropolitalne Łąki Kwietne. Termin na składanie deklaracji upływa 31 maja 2022 r. Łąki kwietne mają wspierać właśnie przetrwanie owadów zapylających w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni miejskiej.

W warsztatach mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Chętni do uczestnictwa powinni podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów. Jeżeli chcą uczestniczyć dodatkowo w zajęciach praktycznych- podać dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania oraz tytuł prawny np. umowa użyczenia do nieruchomości gruntowej, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Co ważne, teren na którym będą wysiewane łąki kwietne nie musi być własnością uczestników. Może to być użyczona działka np. gminna, spółdzielcza, wspólnoty mieszkaniowej, szkoły, uczelni czy też szpitala. Ważne, aby była ogólnodostępna i znajdowała się w obszarze zwartej zabudowy lub blisko terenów zurbanizowanych.

Tegoroczne warsztaty odbędą się we wrześniu i w październiku. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych jeżeli zgłoszą w deklaracji działkę do obsiania. W trakcie spotkania uczestnicy zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Następnie podczas części praktycznej poznają techniki wysiewu roślin oraz zasady utrzymania. Na wysianym terenie zostaną postawione ekologiczne „hotele” dla owadów.

W ubiegłym roku w ramach projektu w 11 miastach założono ponad 32 tys. m2 łąk kwietnych.

Deklarację należy złożyć na adres mailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

podając w tytule „Deklaracja udziału w programie Metropolitalne Łąki Kwietne”. Deklarację można pobrać na stronie

GZM

.

Łąka kwietna to zbiorowisko roślinne utworzone na wzór występujących w Polskim krajobrazie pastwisk i łąk, po to, aby aktywnie chronić różnorodność biologiczną miejscowych gatunków roślin oraz zwierząt, które z tymi roślinami wchodzą w zależności ekosystemowe. Łąki kwietne mają też fantastyczną zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje się im zdolność do neutralizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych.