W trakcie prowadzonych w miniony weekend działań "Trzeźwość" oraz "Bezpieczny cyklista" policjanci z piekarskiej drogówki ujawnili 4 kierujących samochodami na "podwójnym gazie" oraz skontrolowali blisko 40 cyklistów. Mundurowi wręczali opaski odblaskowe oraz przypominali rowerzystom podstawowe zasady ruchu drogowego jakie musi znać każdy kierujący rowerem.

Podczas weekendowych działań "Bezpieczny cyklista" oraz "Trzeźwość" mundurowi z piekarskiej drogówki przebadali blisko 800 kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wylegitymowali 72 osoby, skontrolowali 37- kierujących rowerami oraz ujawnili 22 wykroczenia. Trzech kierujących na "podwójnym gazie" policjanci ujawnili podczas sobotnich działań. Pierwszego kierującego BMW zatrzymali po godzinie 7:00 na ul. Czołgistów. Badanie alkomatem wykazało u 51-latka blisko pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Drugą kierującą fordem mundurowi zatrzymali przed godziną 8:00 na ul. Podmiejskiej. 32-letnia mieszkanka powiatu tarnogórskiego miała blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak się okazało to nie pierwszy raz, kiedy kobieta wsiadła "za kółko" na "podwójnym gazie". W styczniu

w ciągu 9 dni dwa razy kierowała pojazdem po alkoholu

. Trzeciego kierującego skodą policjanci zatrzymali przed godziną 9:00 na ulicy Pod Lipami. Badanie alkomatem wykazało u 66-latka blisko półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas sprawdzenia w bazach danych okazało się, że mieszkańcowi Piekar w przeszłości również zatrzymano prawo jazdy za kierowanie pojazdem po alkoholu. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał nie posiadał aktualnych badań technicznych oraz polisy OC. W niedzielny poranek w rejonie zjazdu z autostrady A1 policjanci zatrzymali kierującego fordem, u którego badanie alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast dzisiaj rano na piekarskim odcinku autostrady A1 policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach zatrzymali 33-letniego mieszkańca Piekar, który kierował volkswagenem w stanie po użyciu alkoholu. Nieodpowiedzialnym kierującym stróże prawa zatrzymali prawo jazdy. Teraz odpowiedzą przed sądem za popełnione przewinienia.


Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku do 30 tysięcy złotych wzrosła maksymalna grzywna, jaką może nałożyć sąd za popełnione wykroczenia. Natomiast kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.