Piekary Śląskie odwiedził senator Marek Plura będący ambasadorem akcji ABC Empatii. Projekt ten jest dziełem Fundacji Rodziny Czepczyńskich. W spotkaniu z przedstawicielami Fundacji wzięła udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, na ręce której trafiły pierwsze książki. Projekt, poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.
Fundacja Czepczyńskich opracowała swoisty podręcznik wiedzy o niepełnosprawności, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnia starszym przedszkolakom i młodszym uczniom na czym polegają różne dysfunkcje dotyczące ich rówieśników. Przygotowano także materiały i szkolenia dla nauczycieli, które ułatwiają zorganizowanie ciekawych i praktycznych zajęć z dziećmi.
– Przekazujemy na ręce Pani Prezydent kompleksową pigułkę wiedzy dla nauczyciela. Są to informacje sprawdzone i zweryfikowane, stanowią całość, którą można uznać za pewnik, bo przecież w internecie można znaleźć wszystko, także i nieprawdę, w tym przypadku nie ma takiego zagrożenia. W ABC Empati jest to zobiektywizowane i bardzo sprawnie podane – mówił Marek Plura – senator RP.
– Bardzo dziękujemy za przekazane książki, obiecujemy nie zmarnować tego olbrzymiego potencjału, który właśnie otrzymaliśmy. Z pewnością wykorzystamy przygotowane przez Fundację materiały dla lepszego uświadomienia młodych ludzi. Już niebawem pierwsze egzemplarze trafią do piekarskich placówek oświatowych – powiedziała Sława Umińska-Duraj – prezydent Piekar Śląskich
Profesjonalizm tych pomocy zyskał pełną akceptację i uznanie władz oświatowych. Są one ważnym elementem tworzącego się właśnie systemu edukacji włączającej. Celem Fundacji jest przekazanie tysiąca bezpłatnych kompletów podręczników (po 30 sztuk książek oraz kompletu materiałów dla nauczyciela) do tysiąca gmin w całym kraju. W naszym województwie pakiety takie są już min. w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Chorzowie, Mysłowicach, Mikołowie, a teraz też dotarły do Piekar Śląskich.
Akcję i samą książkę promuje senator Marek Plura, który sam boryka się z niepełnosprawnością
- pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia
- wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu
- uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia
- kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców
- wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne
- wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi
- nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności
Do tej pory w książki wyposażono: 195 szkół podstawowych, 143 przedszkola, 15 szpitali i domów dziecka oraz jedną placówkę zagraniczną.