Doradca zawodowy – opis zawodu

Doradca zawodowy zajmuje się obsługą osób bezrobotnych lub niepewnych tego, jaką ścieżkę zawodową chcą w życiu podjąć. Podobnie jak tymi osobami, którym dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie wystarcza, lecz nie mają pomysłu lub motywacji, by to zmienić. Zadaniem doradcy zawodowego jest pomóc swojemu klientowi odkryć własne zdolności i predyspozycje, a następnie znaleźć zatrudnienie. Doradca zawodowy przeprowadza testy psychologiczne czy kompetencyjne, odbywa z klientem rozmowy, analizuje jego wykształcenie i ukończone kursy. Może też na takie kursy kierować lub sugerować podjęcie wyższych studiów. Następnie samodzielnie szuka klientowi pracy lub kieruje do bazy danych ofert.

Szczegóły pracy doradcy zawodowego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-doradcy-zawodowego/

Doradca zawodowy – wymagania zawodowe

Tego typu pracownik powinien posiadać wykształcenie wyższe. Tyczy się to zarówno pracowników samorządowych (przede wszystkim urząd pracy), oświatowych czy w sektorze prywatnym. Dobrym wyborem będą studia związane z psychologią czy zarządzaniem. Choć większe znaczenie może mieć ukończenie specjalnego kursu lub kierunku podyplomowego – doradztwo zawodowe. Niektórzy pracodawcy, w tym urzędy pracy, organizują tego typu szkolenia dla swoich pracowników. Chcąc zatrudnić się w urzędzie, trzeba też przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu związanego z wymogami stawianymi przed pracownikiem samorządowym. Wymagana jest obsługa komputera, niekiedy specjalnego oprogramowania do budowania baz danych czy umiejętności wyszukiwania informacji w internecie.

Doradca zawodowy – warunki pracy

To najczęściej praca biurowa, o charakterze usługowym. Miejscem pracy jest gabinet lub punkt przyjęć, w którym osoby potrzebujące pracy lub doradztwa zawodowego zjawiają się w ustalonych ustawowo godzinach. Te są stabilne i odbywają się w porze dziennej. Sporą ilość czasu spędza się w pozycji siedzącej, wpatrując w ekran komputera. To zajęcie wymagające pewnych zdolności analitycznych, kreatywności, dobierania kompetencji zawodowych do określonego stanowiska. Podobnie jak pewnych zdolności psychologicznych, otwartości i komunikatywności.

Doradca zawodowy – zatrudnienie i zarobki

Miażdżąca większość doradców zawodowych pracuje w państwowych urzędach pracy. Zatrudnienie znaleźć można też w szkołach średnich, gdzie pomaga się odkryć życiowe powołanie młodzieży. A także istnieją komercyjne ośrodki doradcze z zakresu kompleksowego doradztwa zawodowego, finansowego, ubezpieczeniowego czy zarządzania zasobami ludzkimi. Zarobki doradcy zawodowego wahają się najczęściej w przedziale 2400 zł – 3900 zł brutto.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/doradca-zawodowy/