Niemal wszystkie owoce są bardzo słodkie. Od zawsze były kojarzone ze zdrowiem i ogromną ilością witamin. I tak naprawdę jest. Musimy jednak pamiętać, że cukry zawarte w owocach o cukry proste. Co to oznacza dla naszego organizmu?

Owoce

Cukier w owocach

Wszystkie owoce zawierają cukry proste (glukozę, fruktozę, sacharozę). Na przykład jabłka i gruszki zawierają więcej fruktozy (do 5g/na 100 g produktu) i mniej glukozy (do 2 g). A w wiśniach, czereśniach, winogronach mamy do czynienia z przeciwną sytuacją – więcej jest glukozy (do 5-7 g) i mniej fruktozy. Występuje w jagodach i owocach oraz sacharozie (glukoza i fruktoza). Owoce zawierają przeciętnie dużą ilość cukrów prostych: od 3,5 gram w brzoskwiniach do 15 gramów w winogronach. Czy to dobrze, czy źle? Pod względem zawartości cukru owoce zaliczane są do żywności o średnim i niskim indeksie glikemicznym (IG). Suszone owoce, rodzynki, daktyle, banany, arbuz, winogrona mają średni IG 50-69 jednostek, natomiast wszystkie pozostałe owoce mają niski IG - do 50 jednostek. Powinny o tym pamiętać nie tylko osoby chore na cukrzycę, ale także osoby zdrowe, które starają się śledzić za swoją dietą i zwracają uwagę na to, co jedzą. Owoce, są źródłem prostych węglowodanów. Jednak to potencjalne zagrożenie dla naszej wagi jest równoważone przez wysoką zawartość korzystnych makroelementów, mikroelementów, witamin i błonnika pokarmowego w owocach.

Różnica pomiędzy naturalnym i „sztucznym” cukrem

Znacznie bardziej niebezpieczne są produkty zawierające węglowodany proste, które są sztuczne - cukier rafinowany, dżemy, wyroby cukiernicze i słodkie napoje. Przemysłowo przetworzony cukier rafinowany ma wysoki indeks glikemiczny i może prowadzić do rozwoju przewlekłych chorób jak np. cukrzyca. Cukier rafinowany (zbrylony lub w postaci cukru pudru) jest czystą, skrystalizowaną formą sacharozy, oczyszczoną zarówno z wszelkich zanieczyszczeń, jak i błonnika. Organizm bardzo szybko ją przyswaja, tworząc swego rodzaju „rezerwy energii” - w postaci gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Dzięki temu zaspokajane są podstawowe potrzeby energetyczne organizmu. Jeżeli jednak nasz organizm otrzymuje więcej kalorii niż potrzebuje, np. przy siedzącym trybie życia, niewykorzystana energia zostaje zachowana przez organizm w postaci tłuszczu. Z tego powodu znacznie lepiej dostarczać do swojego organizmu naturalny cukier pochodzący z owoców, a nie sztuczny z fabrycznie przygotowanych wyrobów. Owoce w najsmaczniejszej odsłonie czekają na klientów firm cateringowych. Catering dietetyczny Piekary Śląskie to wygodne rozwiązanie, które pozwala nam otrzymywać zdrowe posiłki bez żadnego wysiłku.