Ferie zimowe w województwie śląskim zakończone. Jak czas wolny od nauki spędzili młodzi mieszkańcy naszego miasta?
Młodzi piekarzanie powrócili do szkoły po feriach, które trwały w mieście w dniach 13-26 stycznia. Co w tym czasie piekarskie placówki kulturalno-oświatowe miały do zaproponowania? Było w czym wybierać. Podsumowujemy ferie zimowe 2020.
Kino “Zacisze” stworzyło ofertę specjalnie dla najmłodszych widzów. Skorzystało z niej łącznie 665 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się film “Urwis”, który zobaczyło 492 widzów, ale nie brakowało także osób zainteresowanych akcją “Ferie za piątaka”, z której skorzystały 173 osoby. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez kino, każdy seans dziecięcy odwiedziło od 50 do 70 osób. Co z kolei robili ci, którzy zdecydowali się na aktywny wypoczynek?
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – organizator akcji „Sportowe Ferie 2020 z MOSiR-em” zorganizował zajęcia w hali sportowej MOSiR „Olimpia” oraz w Sali Sportowej MOSiR Kozłowa Góra. Odbywały się tam gry i zabawy dla wszystkich chętnych. Uczestniczyło w nich 25 osób, które miały możliwość spróbowania swoich sił we wszystkich dyscyplinach sportowych. Rozgrywano także turnieje w piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę oraz tenisa stołowego. Ogólnie, we wszystkich kategoriach wiekowych, wystąpiło łącznie 18 zespołów. Na nudę z pewnością nie narzekali również ci, którzy odwiedzili lodowisko przy ulicy Olimpijskiej 3. Brali udział w ślizgawkach oraz pokazach ratownictwa lodowego organizowanych przez piekarską Policję, Straż Pożarną i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. O swoich podopiecznych zadbały także działające w mieście szkoły i domy kultury.
Rozrywkę zapewnił dzieciom między innymi Miejski Dom Kultury. Podopieczni w trakcie ferii odwiedzili, wraz z opiekunami, salę zabaw, lodowisko oraz piekarskie kino, ale nie brakowało także wyjazdów do innych, śląskich miast. Odwiedzono Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. -Dzieci, które spędziły czas wspólnie z nami, podkreślały, że szkoda im tego, że nasze półkolonie trwały tylko tydzień – podkreśla Marta Meres-Krawczyk z impresariatu MDK. Dodajmy, że w dniach 13.01 – 17.01.2020 r. trwały półkolonie dla dzieci organizowane przez Dzielnicowy Dom Kultury w Dąbrówce Wielkiej. Z tygodniowego wypoczynku skorzystało 44 dzieci w wieku 7-13 lat, nie tylko z terenu Piekar Śląskich. W ciągu tego tygodnia wzięli udział w wycieczkach autokarowych m.in. do Brennej i Krakowa, wyjechali także do Muzeum Śląskiego w Katowicach i nie tylko. Ciekawe warsztaty edukacyjne połączone ze zwiedzaniem Zamku Królewskiego na Wawelu stworzyły dzieciom możliwość poszerzenia wiedzy historycznej oraz poznania od podszewki jak wyglądało prawdziwe życie rodzin królewskich. Z kolei w Brennej umożliwiły rozwój manualny i pozwoliły wyrazić swoją kreatywność podczas warsztatów rękodzieła, kiedy tworzono skarpetkowe pacynki. Wyjazd do Muzeum Śląskiego w Katowicach był z kolei okazją do poznania przygód Tomka Wilmowskiego, zmierzenia się z zagadkami do rozwiązania na temat podróży i wypraw na 5 kontynentów. Warsztaty „W sieci wspomnień” były z kolei idealnym pretekstem do rozmowy na temat działania pamięci. Dbając o zdrowie i hard ducha półkolonistów nie mogło zabraknąć zajęć sportowych, a takie miały miejsce podczas wyjazdu do kręgielni. Zwieńczeniem pierwszego tygodnia ferii był wyjazd na spektakl pt. „Cudowna podróż”, po którym odbyło się spotkanie z aktorami teatru. Co z kolei działo się w Brzezinach Śląskich? Dzieci wzięły udział w warsztatach zdobienia bombek w Bęble, podczas których miały możliwość również zwiedzić fabrykę i poznać proces ich tworzenia. Warsztaty artystyczno-przyrodnicze pozwoliły poznać dzieciom różne gatunki roślin najczęściej spotykanych w naszym otoczeniu oraz stworzyć piękne kolorowe doniczki które wraz z zasadzonymi własnoręcznie kwiatami mogli zabrać do domu. Spędziliśmy również czas na wspólnym seansie filmowy oraz grze w kręgle i bilard. Ostatni dzień półkolonii zakończył się ciekawymi warsztatami w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, których uczestnicy dowiedzieli się, jak wyglądało życie bez prądu oraz poznali bliżej historię wilków mieszkających w Polsce.
Dzieci spędzające ferie na terenie miasta nie narzekały, jak widać, na nudę.