Poznaj sześć atrakcyjnych zalet rolet okiennych.

Istnieje szereg bardzo atrakcyjnych zalet, które wprowadzają wiele dobrych zmian w życiu codziennym użytkowników pomieszczeń wyposażonych w rolety okienne. Zaliczamy do nich bez wątpienia ochronę przed włamaniami, zwiększenie poczucia prywatności przy zasłoniętych roletach, dodatkową warstwę akustyczną, która zmniejsza poziom hałasu dobiegającego z okolicy, zatrzymywanie ciepła w budynku zimą i zapobieganie jego nadmiernemu dostawaniu się do środka latem. Wysokiej klasy rolety na wymiar oraz tworzone z pięknych tkanin rolety wewnętrzne posiadają również potencjał wizualny, który przykuwa spojrzenia sympatyków estetyki. To tylko niektóre z cennych informacji na temat rolet, co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Czym są rolety do okien?

Rolety do okien stanowią system zasłonowy montowany po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okien. Pierwszy wariant, czyli zasłony wewnętrzne, charakteryzują się ładną estetyką, ponieważ rolety te wykonywane są najczęściej z tkanin, które nadają wnętrzu ciepłego klimatu. Nie cierpi na tym wcale ich zdolność do ochrony przed słońcem, więc pełnią rolety te zgrabnie łączą ze sobą funkcję ozdobną i użytkową. Nie bez powodu bardzo często w odniesieniu do rolet wewnętrznych możemy spotkać się z określeniem „bezinwazyjne”. To określenie ma związek z kolejną zaletą zasłon montowanych po wewnętrznej stronie okna. Fakt, że nie wymagają one wiercenia żadnych dziur ani jakiegokolwiek ingerowania w stolarkę okienną, sprawia, że ich montaż oraz demontaż zajmują dosłownie kilka minut. To sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które często są remontowane i odświeżane (często wymaga to zmiany koloru rolet lub ich tymczasowego ściągnięcia).

Czas na zewnętrzne rolety okienne. Pełnione przez nie funkcje opisaliśmy już po krótce w pierwszym akapicie, dlatego teraz skupimy się na ich budowie oraz części technicznej. Warto wiedzieć, że ten system zasłonowy najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu. Możemy wówczas umiejscowić skrzynkę rolety w nadprożu okna, co z kolei zaowocuje możliwością jej zabudowania oraz tym, że nie będzie ona przesłaniała w ogóle powierzchni okna i, w razie potrzeby, będzie można je odsłonić na całej powierzchni. Jeśli ten etap jest już za nami, nie ma problemu – istnieją bowiem cztery rodzaje rolet zewnętrznych, a niektóre z nich są możliwe do zamontowania na już wykończonych fasadach budynków:

  1. Naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. Natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
  3. Podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Warto też znać budowę rolet zewnętrznych. W jej skład wchodzą następujące elementy:

  1. Skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. Prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. Pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. Napęd elektryczny lub manualny

Choć jest ona nieskomplikowana, to nie należy pochopnie podchodzić do kwestii montażu. Tę pracę najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, ponieważ łatwo o błąd skutkujący uszkodzeniem rolety lub stolarki okiennej. Warto też wybierać napęd elektryczny, ponieważ wyposażone w niego rolety zapewniają dużo większy komfort użytkowania oraz nowsze rozwiązania technologiczne.

Czy warto decydować się na rolety na wymiar?

Zdecydowanie tak. Rolety na wymiar spinają całą kompozycję ciekawych właściwości w jedną, pięknie komponującą się na fasadzie całość, która nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru. Same funkcje użytkowe natomiast na przestrzeni całego roku pozytywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo i samopoczucie, a to najlepszy argument przemawiającymi za wyborem rolet okiennych.