Blizny negatywnie wpływają na wygląd i niejednokrotnie stają się przyczyną dużego dyskomfortu nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Okazuje się jednak, że można je zniwelować. Zajmują się tym specjaliści z Piekarskiego Centrum Medycznego.
Blizna remodeluje się, co zaznaczają przedstawiciele Piekarskiego Centrum Medycznego, do dwóch lat od urazu lub zabiegu. Praktycznie każdą można zniwelować, a nawet całkowicie zlikwidować poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację. Dzienny Ośrodek Rehabilitacji działający w Piekarskim Centrum Medycznym odnotowuje coraz większą liczbę osób zapisanych na rehabilitację blizn.
Każda blizna, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, kwalifikuje się do rehabilitacji. –Zgłaszają się do nas osoby, którym blizna po urazie lub zabiegu uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. Są też osoby, które bliznę chcą zlikwidować ze względów estetycznych. W większości są to panie po cięciu cesarskim – mówi mgr Maria Biedal, fizjoterapeuta, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji w Piekarskim Centrum Medycznym.
Cała fizjoterapia zaczyna się od oceny tkanek, jakie związane są z blizną. Tu pod uwagę bierze się m.in. długość, grubość i szerokość blizny. Istotne jest również to, czy jest ona płaska, wklęsła czy też wypukła. Nie bez znaczenia jest także pigmentacja – to znaczy kolor i czy różni się barwą od otaczających tkanek. – Tak naprawdę jest bardzo dużo czynników, które fizjoterapeuta musi wziąć pod uwagę zanim przystąpi do rehabilitacji – dodaje Biedal.
Po pełnych oględzinach, jeśli nie występują przeciwwskazania, rozpoczyna się terapia pośrednia. Rehabilitacja musi i jest indywidualnie dobrana do pacjenta. – W piekarskim szpitalu stosujemy pełny wachlarz ćwiczeń i zabiegów, by bliznę “zmobilizować”, czyli przywrócić maksymalną ruchomość tkanek względem siebie – wyjaśnia fizjoterapeutka. Leczenie blizn przynosi najlepsze efekty, gdy zabiegi wykonywane są w sposób kompleksowy. Nie istnieje jedna metoda pracy z blizną, która gwarantuje sukces. Całość obejmuje kilka rodzajów terapii. W piekarskim Ośrodku Rehabilitacji stosowane są więc różnego rodzaju ćwiczenia i stretching (ćwiczenia rozciągające), terapia powięziowa, drenaż limfatyczny, kinesiology tapping oraz szereg zabiegów fizykalnych, takich jak laser, ultradźwięki czy pole magnetyczne.
Piekarskie Centrum Medyczne, jako jedna z nielicznych placówek szpitalnych w naszym regionie, prowadzi także rehabilitację dzieci. W Ośrodku przyjmowane są dzieci zarówno wymagające terapii neurorozwojowej, jak i te ze stwierdzoną skoliozą oraz innymi wadami postawy. W placówce prowadzona jest także kompleksowa terapia dla pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i stawów oraz pacjentów po urazach, takich jak złamania, zwichnięcia i skręcenia.
Obok walki ze schorzeniami narządu ruchu u dzieci i dorosłych prowadzone są również zajęcia z dogoterapii dla dzieci, terapia blizn i bliznowców, terapia stawów skroniowo- żuchwowych, osteopatia dla dzieci i dorosłych, a także terapia bólów głowy i trening funkcjonalny.