W dniach 17-20 września 2019 zrealizowaliśmy projekt pn. EDUKACJA ZŁAPANA W SIEĆ (BIBLIOTEK), w którym wzięli udział bibliotekarze z Polski, Litwy, Hiszpanii, Słowenii i Francji. Motywem przewodnim przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń na temat zastosowania nowych technologii w działaniach skierowanych do młodzieży. Liczymy, że wiedza, którą wszyscy zdobyliśmy zaowocuje nowymi formami aktywności w obszarze nowych technologii.

W ramach projektu odbyły się warsztaty grywalizacji, podczas których uczestnicy nabyli praktycznych umiejętności projektowania mobilnych gier miejskich w aplikacji Action Track. Podczas warsztatów robotyki nauczyli się budować i programować roboty z Lego Mindstorms. Pokazaliśmy naszym gościom praktyczne zastosowanie drukarki 3D, okularów VR i zaprezentowaliśmy kolekcję książek z rozszerzoną rzeczywistością. Wszyscy mieli okazję pracować z długopisami 3d, a także sprawdzić swoją wiedzę o Polsce w quizie przygotowanym w aplikacji Kahoot. Nasi przyjaciele ze Słowenii przygotowali warsztaty animacji poklatkowej.


Dopełnieniem działań warsztatowych było pokazanie wykorzystania nowych technologii w różnych obszarach działalności kulturalnej i edukacyjnej. W związku z tym wspólnie zwiedziliśmy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz jedną z najnowocześniejszych w Europie sal koncertowych – NOSPR.Zaprosiliśmy także naszych gości do odwiedzenia zabytkowej dzielnicy Katowic z początku XX wieku - Nikiszowca i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.Odwiedzając te miejsca wszyscy zgodnie uznaliśmy, że nowe technologie są stosowane w prawie wszystkich obszarach naszego życia. Dlatego tak ważne jest rozwijanie umiejętności młodych ludzi w tej dziedzinie. Biblioteki najlepiej nadają się do tego rodzaju działań.

Projekt finansowany był w całości z programu Erasmus+ w ramach akcji Mobilność osób pracujących z młodzieżą.

 

Inspirujące spotkania europejskich bibliotekarzy

Utworzono dnia 26.09.2019, 12:22