Zastrzeż swój numer PESEL

Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie. Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki.

Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

Na stronie obywatel.gov.pl i w aplikacji mObywatel po aktualizacji 17 listopada pojawiła się nowa funkcja, związana z usługą zastrzegania numeru PESEL. W jej ramach dostępnych będzie kilka funkcji, z których skorzystać mogą użytkownicy. Wśród nich znajdziemy:

  • Zastrzeżenie numeru PESEL.
  • Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.
  • Ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL.
  • Sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy.
  • Podgląd historii zmian statusu.

Po co zastrzegać PESEL?

Mówiąc najprościej, zastrzeżenie własnego numeru PESEL sprawi, że nie będzie on mógł być wykorzystywany bez dalszej weryfikacji. Każdorazowo firmy oraz urzędy, które otrzymają nasz numer PESEL, będą zobowiązane sprawdzić, czy znajduje się on w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jeżeli tak, będzie konieczna dodatkowa weryfikacja, mająca na celu potwierdzić, że to właśnie my złożyliśmy dyspozycję wykonania jakiejś czynności (np. wzięcia kredytu) z użyciem tego numeru. Dopiero po potwierdzeniu tego faktu, czynności te będą mogły być dalej procedowane.

Więcej informacji na stronie gov.pl