26 października 2023 o godz. 17.30 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d odbędzie się spotkanie z Marcinem Ryszką – paraolimpijczykiem, kapitanem reprezentacji Polski w blind footballu, dziennikarzem “Weszło FM”, pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i prezesem fundacji “Nie widząc przeszkód”. Wstęp wolny!
Marcin Ryszka – urodzony 15 lipca 1990 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Stracił wzrok, mając pięć lat. Usunięto mu obie gałki oczne. Z dzieciństwa pamięta kolory, twarze bliskich oraz okolice, w których się wychowywał. Od dziecka pasjonował się sportem. W 1997 r. rozpoczął edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Na AGH ukończył studia I stopnia na kierunku zarządzanie i studia magisterskie o specjalności marketing oraz studia podyplomowe – zarządzanie personelem, na UJ studia podyplomowe – menedżer sportu. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 r. oraz Londynie w 2012 r. Może się pochwalić tytułami: mistrza i wicemistrza świata w pływaniu klasycznym. Sport pozostał ważną częścią w jego życiu. Razem z przyjaciółmi prowadzi fundację “Nie Widząc Przeszkód”, która zajmuje się aktywizacją osób niepełnosprawnych, a jej sztandarowym projektem jest sekcja niewidomych piłkarzy – blind football. Komentator sportowy. Z Jakubem Białkiem napisał książkę pt.: „Nie widzę przeszkód”. Ma żonę i synka.
Okazją do spotkania będzie promocja książki pt. “Nie widzę przeszkód”. Książka zrywa z dotychczasowym stereotypem osoby niepełnosprawnej. Autor pokazuje, że mimo utraty wzroku żyje normalnie, pracuje zawodowo, imprezuje, wychowuje syna i zwiedza świat. To zerwanie z przedstawieniem osoby niepełnosprawnej jako słabej, potrzebującej stałej pomocy na rzecz wizerunku osoby realizującej się, podchodzącej do życia z dystansem i humorem. W książce znajdziemy mnóstwo zabawnych anegdot związanych z życiem osób niewidomych i niepełnosprawnych, a także opowieść o realiach, w których żyją.
“Dzień z osobą niewidomą” organizowany jest w ramach projektu “Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.
Foto: arch. M. Ryszka