Miejski Dom Kultury przy ul. Bytomskiej 73 gościł autora książki “Mój przyjaciel Drago” Pawła “Navala” Mateńczuka oraz tytułowego bohatera Tomasza “Drago” Dzierana. Premierowa książka to przyjacielska rozmowa dwóch weteranów, których los połączył na wojnie w Iraku i pozwolił im przetrwać najcięższą próbę. Pozycja to gotowy scenariusz na film, który mógłby stać się pewniakiem do hollywoodzkich Oscarów. Na premierze była obecna Sława Umińska-Duraj Prezydent Piekar Śląskich, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta oraz Łukasz Ściebiorowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Spotkanie obfitowało w liczne anegdoty oraz opowieści z czasów, kiedy obaj przyjaciele służyli w jednostkach bojowych: Drago w Navy Seal, a Naval w JW GROM. Osią spotkania były, opowiadane przez Drago, koleje swojego życia.

Do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury przybyło bardzo wielu czytelników, spragnionych spotkania “na żywo” z Navalem, autorem najnowszej, dwunastej już, książki oraz Drago – bohaterem, którego historia została w niej opisania. Wśród widowni znaleźli się również: insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich, Wojciech Golasiński – Komendant Straży Miejskiej, kpt. dr Grzegorz Piątkiewicz – Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, przedstawiciele: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i inni.

W czasie spotkania nie brakowało spontanicznych i wzruszających momentów – wśród widowni siedział emerytowany ratownik górniczy, który przekazał Drago koszulkę “Solidarności” w ramach podziękowania za jego działalność antykomunistyczną i prześladowań, których doznał, będąc więźniem politycznym. Publiczność chętnie zadawała różne pytania, np.: W jaki sposób Drago dostał się do elitarnej jednostki Navy Seal Stanów Zjednoczonych? Jak postrzega współczesne filmy, traktujące o zagranicznych misjach bojowych? Czy coś zmieniłby w swoim życiu, gdyby miał je przeżyć jeszcze raz?

Podczas spotkania autorskiego panowała pełna skupienia atmosfera – Drago okazał się fantastycznym gawędziarzem, który potrafi zajmująco opowiadać, świetnie posługując się przy tym językiem polskim, chociaż w Stanach Zjednoczonych przebywa już od 1984 roku. Jego życie zostało przedstawione w czterech okresach: pierwsze życie to niełatwe lata w siermiężnej, socjalistycznej Polsce i pierwsze problemy Drago z prawem. Drugie życie to zaangażowanie w działalność “Solidarności” i trudne więzienne doświadczenia. Trzecie życie to podróż Drago do Stanów Zjednoczonych bez prawa powrotu do kraju, bez pieniędzy i znajomości języka oraz odnajdywanie się w nowej rzeczywistości – odkrywanie pasji, a następnie wstąpienie do elitarnej służby wojskowej i otrzymanie amerykańskiego obywatelstwa w 1991 roku. Czwarte życie to opowieść o braterstwie broni i przyjaźni z Navalem oraz walce na wspólnej misji w Iraku.

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka chętnych do stoiska z książkami Navala oraz druga kolejka do autografów.