Chomik europejski - ginący klejnot piekarskich pól

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich oraz Ośrodek Kultury “Andaluzja” serdecznie zapraszają na wernisaż przyrodniczej wystawy fotograficznej: “Chomik europejski (Cricetus cricetus) – ginący klejnot piekarskich pól”. Wystawa odbędzie się 14 września 2023 roku o godzinie 18:00 w sali OK “Andaluzja”. Będzie dostępna do 29 września 2023 r. do godz. 14:00. Jej autorem jest fotograf Łukasz Koba, laureat konkursu Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego.

Czy zwykły chomik może być inspiracją do podroży? Dlaczego nie? Jego obserwacja to również znakomita szkoła cierpliwości i pretekst, aby doskonalić swój warsztat fotograficzny. Mały chomik europejski, żyjący na wolności, stał się inspiracją dla Łukasza Koby, który przez pierwsze dwa lata swojej przygody wypatrywał go na polach i nieużytkach w Siemianowicach Śląskich i w Piekarach Śląskich, a w kolejnych latach we Francji, Austrii i w Ukrainie. Efektem podróży są znakomite zdjęcia. Łukasz Koba, jak sam o sobie mówi, zamienił wędkę na aparat fotograficzny, dzięki czemu może obcować z przyrodą w bezkrwawy sposób i zaczął dostrzegać świat, jakiego wcześniej nie znał.

Przypomnijmy, że chomik w Polsce i całej Unii Europejskiej znajduje się pod ścisłą ochroną. Gryzoń ten jest gatunkiem “parasolowym”, czyli takim, którego obecność wpływa na ochronę dużej grupy organizmów, przyczyniając się do wzrostu bioróżnorodności danego ekosystemu. Od lat 70. ub. wieku terytorialny zasięg występowania populacji chomika europejskiego w Polsce zmniejszył się o ok. 70-80 procent. Dziś zwierzę to zamieszkuje przede wszystkim południowo-wschodnie obszary kraju. Do statusu “zagrożony” tego gatunku przyczynił się człowiek, który uważając gryzonia za szkodnika, niszczył go m.in. stosując trutki. Wymieranie powodują też środki ochrony roślin, industrializacja, duże zagęszczenie drapieżników, np. listów, psów, kotów w siedliskach chomików.

Wystawa Łukasza Koby była już prezentowana na Uniwersytetach w Krakowie i Gdańsku oraz w Bibliotece w Gliwicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Wstęp na wystawę jest wolny! Serdecznie zapraszamy!