W niedzielę 20 sierpnia odbyła się tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich – tym razem pod hasłem: “Błogosławiona, która uwierzyła”. Mszę św. odprawił bp. polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Tradycją piekarskich kobiecych pielgrzymek jest już, że do miasta przybywają całe pokolenia Pań. Gospodarzem tegorocznego spotkania był nowy metropolita katowicki – bp. Adrian Galbas. Wierne przybywają do Piekar Śląskich, by modlić się o zdrowie, szczęście, opiekę oraz dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich.
W obchodach udział wzięły Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz radny Łukasz Ściebiorowski. Do Matki Bożej Piekarskiej w tym szczególnym dniu pielgrzymowały także Dorota Tobiszowska – senator RP oraz Halina Bieda – senator RP, Barbara Dziuk – poseł na sejm RP, Urszula Koszutska – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, a także Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Zabrza.
Pielgrzymkę zapoczątkowała modlitwa różańcowa – Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo do wiernych wygłosił abp. Adrian Galbas.
– Droga do odnowy Kościoła wiedzie przez powrót do duchowości i mistyki. Wykorzystujcie czas przede wszystkim na katechezę, na odważne stawianie pytań dotyczących Boga, wiary, Kościoła, moralności, spraw społecznych. Wiara to decyzja życia, by iść za Panem, by z Nim być. Poza samą wiarą potrzebne jest powierzenie się Bogu – „przylgnięcie” całego człowieka do Boga na wzór Maryi oraz stałość. Przestrzegam przed budowaniem takiego Kościoła, który zachłysnąłby się jedynie doczesnością. Czasy wolności słowa i wypowiedzi, demokracja, którą z trudem, ale konsekwentnie od lat w Polsce budujemy, nie wymagają już tak bardzo, aby biskup zabierał głos w sprawach politycznych – powiedział abp. Adrian Galbas.
Mszę Świętą celebrował i jednocześnie homilię wygłosił bp. polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
– Wiara poczyna się w nas przez przyjęcie słowa Bożego. Maryja słuchała słowa Bożego, a dowodem na to jest hymn Magnificat utkany ze słów-cytatów z ksiąg Starego Testamentu. Maryja powiedziała „tak” Bogu, bo wiedziała, że Bóg zawsze mówi “tak” człowiekowi. Właśnie chwilę wypowiedzenia „tak” Bogu możemy nazwać chwilą zrodzenia się wiary. Wiara bowiem jest nie tylko usłyszeniem słowa Bożego, ale decyzją życia opartego na nim. Wykorzystujcie swój geniusz kobiecy i cieszcie się nim! Wskazujcie w środowiskach, w których żyjecie na to, co jest najważniejsze, a najważniejsza jest miłość – mówił w trakcie homilii bp. Wiesław Lechowicz.
Pielgrzymkę zakończyły nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji opolskiej Waldemara Musioła.
Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy to organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po pierwszej koronacji Piekarskiego Obrazu w 1925 roku nastąpił ogromny wzrost popularności Sanktuarium. Stąd też w 1933 roku postanowiono zorganizować tam trzeci diecezjalny zjazd Sodalicji Mariańskich, który odbył się 3 września. Bp Stanisław Adamski, który był inicjatorem zjazdu, wysunął wtedy propozycję, aby przekształcić sodalicję z luźnych zespołów przyparafialnych w jedną zwartą organizację diecezjalną. Elementem scalającym miała być coroczna pielgrzymka – dzień skupienia, mający odbywać się zawsze w odpust na Wniebowzięcie. Z roku na rok liczba uczestników powiększała się, na odpust zaczęły przybywać wszystkie kobiety, niekonieczne zrzeszone w sodalicji. W ten sposób narodziła się tradycja, która choć niedługa przed wojną, odżyła tuż po jej zakończeniu i trwa po dziś.
Tak jak w latach poprzednich wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe, cieszące się dużym zainteresowaniem. Już w maju 2024 r. ponownie będziemy gościć pątników, w ramach męskiej pielgrzymki stanowej. Do zobaczenia w przyszłym roku w Duchowej Stolicy Polski!