Przyznaj to. Zielony nalot na elewacji nie jest estetyczny. To nic innego jak glony, czyli mikroorganizmy, które zasiedliły fasadę Twojego budynku. Walory wizualne oczywiście są ważne, jednak liczy się także to, że zieloni nieprzyjaciele rujnują tynk. Jak zatem skutecznie się ich pozbyć?

Jak usunąć glony z elewacji?

Kiedy pojawiają się glony na elewacji?

Glony rozmnażają się w wilgotnym podłożu dlatego, jeśli Twój budynek stoi w miejscu zacienionym lub w lesie, licz się z tym, że prędzej czy później się pojawią. Porastają one elewacje północne i północno-wschodnie, ale także lubią ulokować się na wilgotnych fragmentach fasady — szczególnie pod oknami, które otwiera się, aby przewietrzyć mocno nagrzane pomieszczenia.

Rodzaj tynku nie jest także bez znaczenia, jeśli chodzi o namnażanie glonów. Narażone na nie są tynki o zwiększonej nasiąkliwości i paroprzepuszczalności. Glony zadomawiają się na tynkach akrylowych, zwłaszcza starego typu. Również tynki cienkowarstwowe barwione w masie łatwo ulegają zakażeniu mikroorganizmami. Glony często pojawiają się na skutek wychłodzenia ścian zewnętrznych do temperatury niższej niż otoczenie. Wtedy dochodzi do kondensacji wilgoci na ich powierzchni. Zjawisko to można porównać do powstawania szronu na karoserii samochodu, podczas gdy na dworze temperatura jest dodatnia (bliżej zera). Na glony nie są odporne elewacje pokryte cienkowarstwowymi systemami termoizolacyjnymi o niskiej bezwładności cieplnej.

Usuwanie glonów z elewacji — jak wygląda?

Usuwanie glonów z elewacji to proces wieloetapowy. Grubszych warstw zielonego nalotu pozbędziesz się, stosując mycie mechaniczne. Delikatnie zdrap go szpachelką lub szczotką, a następnie spłucz powierzchnię elewacji strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Pamiętaj jednak o tym, aby woda nie była zbyt gorąca, a ciśnienie zbyt wysokie. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do wyrwania fragmentów tynku. Słabsze warstwy malarskie również mogą się odspoić. Zanim użyjesz myjki ciśnieniowej, wykonaj próbę na małym kawałku elewacji. Pilnuj także, aby woda nie rozpryskiwała się na inne miejsca budynku, ponieważ możesz przenieść na nie zarodniki glonów.

Usuwaj glony podczas ciepłych, słonecznych dni. Wtedy woda, która wniknęła w ściany, szybko odparuje.

Środki chemiczne, czyli preparaty zwalczające glony

Owszem, możesz zdecydować się na mechaniczne usuwanie glonów z elewacji, jednak w ten sposób pozbędziesz się jedynie zielonego nalotu. Zarodniki mikroorganizmów nadal pozostaną na ścianach budynku. Jak zatem z nimi walczyć? Zastosuj odpowiednie preparaty chemiczne. To środki przeznaczone do likwidacji glonów, mchów i porostów. Wśród owych preparatów wyróżnia się takie, które zawierają dwie klasy chemicznych substancji czynnych — silnie alkaliczne, nieorganiczne związki chloru oraz organiczne zasady amoniowe. Pierwsze działają silniej, mają także bardziej intensywny zapach. Zanim ich użyjesz, wykonaj próbę na małym fragmencie podłoża. Jest to konieczne, aby nie odbarwić elewacji. Kiedy już naniesiesz je na powierzchnię ścian, pozostaw je na 20-30 minut. Kolejny etap to mycie wodą (zastosuj je w celu zmniejszenia zasadowości podłoża). To, czy powierzchnia nie ma zbyt zasadowego odczynu, sprawdzisz, stosując papierek lakmusowy lub fenoloftaleinę. Dzięki preparatom chemicznym glony o wiele łatwiej jest usunąć. Ich pozostałości pozbędziesz się, wykorzystując myjkę ciśnieniową.

Jeśli zastosujesz środki organiczne do usuwania glonów, nie musisz wykonywać ostatniego spłukiwania wodą. Preparaty te są na tyle łagodne, że nie spowodują odbarwienia powierzchni.

Kiedy glony już raz zadomowiły się na Twojej elewacji, oznacza to, że mają tam sprzyjające warunki do rozwoju. Aby w przyszłości nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zielonego nalotu, warto pomalować powierzchnię budynku farbą silikonową. Jej zaletą jest to, że można ją nakładać nawet na tynki mineralne.

Jak widzisz, usuwanie glonów z elewacji jest czasochłonne i wymaga tego, aby zastosować odpowiednie środki i sprzęt. Jeśli nimi nie dysponujesz, postaw na specjalistyczną ekipę. Nie tylko pozbędzie się ona zielonego nalotu, ale także zabezpieczy Twoją elewację przed mikroorganizmami.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/usuwanie-glonow-z-elewacji.html