W 2022 r. przypada 100. rocznica włączenia Śląska w granicę II Rzeczypospolitej, co było możliwe m.in. dzięki trzem powstaniom mieszkańców Śląska. Dla uczczenia znanych i anonimowych bohaterów tamtych wydarzeń został ustanowiony Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który po raz pierwszy obchodzimy 20 czerwca tego roku. Jednocześnie dzisiejszy dzień to także 85 rocznica poświęcenia Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy “wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich to inicjatywa prezydencka, którą obie izby parlamentu przyjęły “w dużym narodowym konsensusie”. 2 maja ustawę przyjął Sejm, zaś 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat.

W Piekarach Śląskich to także ważna data, bowiem to właśnie osiemdziesiąt pięć lat temu, po wielu latach starań i ciężkiej pracy ukończono sypanie Kopca Wyzwolenia. Swym rozmachem dla mieszkańców Śląska, po obu stronach granicy miał być symbolem wyzwolenia narodowego okupionego krwią. Termin aktu poświecenia Kopca Wyzwolenia ustanowiono na 20 czerwca 1937 r, dzień na który przypadała 15-sta rocznica wkroczenia Wojsk Polskich na Śląsk. Uroczystość miała wielki rozmach, oprócz poświęcenia samego Kopca Wyzwolenia odbywały się także inne uroczystości i atrakcje dla mieszkańców jak i zebranych gości.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie Piekarski Werk dotyczącym

uroczystości poświęcenia Kopca Wyzwolenia 20 czerwca 1937 r.


Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl