22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, jednocześnie największe ekologiczne święto, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego. Corocznie obchodzone jest pod innym hasłem przewodnim. W tym roku brzmi ono „Inwestujmy w naszą planetę” i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zmian w naszym życiu codziennym oraz wzięcie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju kampanii i wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania i segregowania śmieci czy sadzenia kwiatów i drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej negatywnych skutków niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenia powietrza, wody czy globalne ocieplenie.
Każdy z nas może przyczynić się do dbania o otaczający go ekosystem, wprowadzając niewielkie, ale istotne zmiany w działaniach w życiu codziennym, między innymi:
- Zabierajmy własne torby oraz opakowania wielorazowego użytku na zakupy oraz starajmy się wybierać towary w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia – w szkle, w puszkach i opakowaniach papierowych.
- Codziennie segregujmy śmieci, a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych. Przeterminowane lekarstwa natomiast zanośmy do apteki.
- Pozbierajmy odpadki i postarajmy się oczyścić ze śmieci jakiś teren ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakieś inne miejsce gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną.
- Zasadźmy kwiaty, drzewa lub krzewy. Rośliny produkują niezbędny do życia tlen oraz zwiększają ujemną jonizację powietrza, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
- Zbierzmy makulaturę, np. stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy puszki aluminiowe i również oddajmy do skupu. Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- W celu zmniejszenia emisji spalin wprowadźmy dzień bez samochodu. Jeśli tylko mamy taką możliwość korzystajmy z komunikacji publicznej.
- W indywidualnych przypadkach możemy też podjąć długofalowe działania, które spowodują poprawę powietrza – ograniczenie niskiej emisji, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne.
Wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Informujemy również, że w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie można skorzystać z Porad Ekodoradcy i uzyskać pomoc oraz wyczerpujące informacje na temat wsparcia mieszkańców w zakresie dotacji do wymiany źródła ciepła lub podniesienia efektywności energetycznej budynku. Kontakt telefoniczny pod nr 32 39 39 355