Podszafkowy okap kuchenny – budowa, tryby pracy, funkcje

Chcesz kupić kompaktowy i sprawny okap kuchenny? Wybierz model montowany bezpośrednio pod szafką. Kiedy warto się na niego zdecydować? W jaki sposób wybrać ten najlepszy? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Jak wyglądają okapy podszafkowe?

Okap jest urządzeniem kuchennym pozwalającym na oczyszczenie lub odprowadzenie nadmiaru par i zapachów, jakie powstają w tym pomieszczeniu w trakcie przyrządzania posiłków. Okap nie jest wprawdzie niezbędny, lecz warto go zamontować, by wygodniej gotować potrawy, również te bardzo mocno pachnące.

Wśród dostępnych modeli okapów znajdują się również okapy podszafkowe, które przeznaczone są do montażu w linii mebli kuchennych. Okapy te mają kompaktową konstrukcję i umieszczane są pod szafką oraz nad kuchenką.

Najczęściej okapy podszafkowe działają jako pochłaniacze, czyli mają one zestaw filtrów służących do filtrowania powietrza. Wybrane modele mogą być podłączone do instalacji wentylacyjnej doprowadzonej w miejsce montażu okapu.

Wybrane modele okapów podszafkowych mają także wysuwane filtry, które są w stanie powiększyć ich powierzchnię filtrowania, a tym samym zwiększyć efektywność pracy.

Jak wybrać dobry okap podszafkowy?

W sprzedaży można znaleźć wiele modeli okapów podszafkowych. Na co warto się zdecydować?

1. Tryb pracy okapu

Pierwszym czynnikiem, który warto uwzględnić przy zakupie okapu, będzie tryb jego pracy. Do dyspozycji, jak wspomnieliśmy wcześniej, są pochłaniacze oraz wyciągi.

Okap w formie wyciągu będzie działał efektywniej, ponieważ odprowadzi on nadmiar par na zewnątrz. Z kolei wymaga on większej powierzchni montażowej oraz doprowadzenia instalacji wentylacyjnej. Prostszy montaż ma okap podszafkowy, który nie musi być podłączany do instalacji. Jest on nieco mniej wydajny, lecz też dobrze radzi sobie podczas gotowania.

2. Wielkość okapu

Dostępne w sprzedaży okapy podszafkowe mają różne wielkości, dlatego też należy dobrać odpowiedni model w zależności od wielkości kuchenki. Warto pamiętać o tym, że okapy wysuwane są w stanie zapewnić lepszą efektywność pracy ze względu na wysuwany filtr.

3. Biegi okapu

Dobry okap powinien pracować w paru biegach, pozwalając na dobór efektywności jego pracy do indywidualnych wymagań.

4. Oświetlenie okapu

Najlepiej, aby okap miał wbudowane oświetlenie, na przykład w formie oczek LED. Pozwala ono wtedy na łatwe oświetlenie powierzchni pod urządzeniem, co ułatwia przygotowywanie potraw.

5. Kolor okapu

Okapy podszafkowe oferowane są w różnych wariantach kolorystycznych, na przykład jako czarne, białe, stalowe inox. Najlepiej dobrać je do kolorystyki innych sprzętów w kuchni czy też uchwytów kuchennych.