Uroczystości upamiętniające 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczęły się Mszą Świętą z udziałem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj oraz Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasza Wesołowskiego. Wysoką rangę wydarzenia podkreśliła asysta wojskowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
Szczególne święto, którym jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja niezmiennie celebrowane jest na terenie miasta. Tego dnia wspominamy dokument będący zbiorem praw dających Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Na Śląsku to podwójne święto – 100 lat temu rozpoczęło się zwycięskie III Powstanie Śląskie.
Dzisiejsza Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich rozpoczęła się o godzinie 10.30 w Bazylice imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. Odprawiona przez proboszcza parafii i kustosza piekarskiej bazyliki ks. Krzysztofa Fulka oraz ks. kanonika płk Zenona Pawelaka stała się okazją do podkreślenia roli Ojczyzny w życiu Polaków. Wojskową asystę honorową zapewnił 34. Dywizjon Obrony Powietrznej w Bytomiu, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe.
Po zakończeniu ceremonii kościelnych, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj i Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski, w towarzystwie ppłk. Grzegorza Gduli – Dowódcy 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, złożyli kwiaty u stóp Kopca Wyzwolenia. Podniosłość tej chwili podkreśliła zarówno wojskowa asysta honorowa, jak i odegrana przez sygnalistę pieśń patriotyczna “Śpij kolego”. Jej muzyka i przyświecające przesłanie uwzniośliły ten moment i pozwoliły w szczególny sposób oddać hołd wszystkim żołnierzom poległym za wolność Ojczyzny.
Następnie wiązanki złożono też, z należną oprawą, pod pomnikiem „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie” w Parku Wolności w Szarleju oraz Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu, gdzie zlokalizowany jest monument „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej”.