Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze warsztaty organizowane w ramach projektu “Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich otrzymała z programu “Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski dotację w wysokości 16 tys. złotych na realizację projektu “Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”, mającego na celu przybliżenie mieszkańcom literacko-piśmienniczej strony Piekar Śląskich, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Projekt ten będzie obejmował szereg działań kulturalnych i edukacyjnych ze szczególnym naciskiem na przystępną i atrakcyjną dla odbiorcy formułę wydarzeń. Będą to spotkania tematyczne i autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty, konkurs historyczno-literacki i recytatorski, gra miejska, debata ekspercka i wystawa historyczna.

Ideą przewodnią projektu jest przedstawienie dawnych i współczesnych Piekar Śląskich w szerokim kontekście historycznym i społecznym, wyrażonym w twórczości literackiej XIX, XX i XXI wieku. Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta kilkunastu postaci, które za pomocą słowa pisanego i drukowanego zapisały się na kartach historii regionu górnośląskiego lub tworzą współcześnie podwaliny pod jego rozwój. Uczestnicy projektu poznają sylwetki nieżyjących już twórców literatury wywodzących się z naszego miasta lub z nim związanych: Wawrzyńca Hajdę, Maksymiliana Jasionowskiego, Hansa Marchwitzę, Polę Gojawiczyńską, Stanisława Stanucha, Konrada Żydka, a także współcześnie tworzących: Hannę Diktę, Michała Muszalika, Helenę Leśniowską, Dominikę Kochanecką, Iwonę Dziurę i wielu innych.

Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 roku. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze warsztaty. Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie internetowej biblioteki oraz na facebookowym profilu projektu.