W wielu firmach wykorzystuje się równolegle kilka różnych rozwiązań informatycznych. Niestety może prowadzić to do problemów z brakiem kompatybilności. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest integracja systemów informatycznych. Co warto o niej wiedzieć?
Na czym polega integracja oprogramowania?
Wraz z rosnącą liczbą narzędzi IT może rosnąć również liczba potencjalnych problemów, na które napotkają użytkownicy. Nie wszystkie z nich są powiązane z cyberbezpieczeństwem. Jednym z największych wyzwań dla współczesnego biznesu jest zapewnienie spójności danych. Coraz częściej spotykamy się ze scenariuszem, w którym różne systemy czy programy wykorzystywane w ramach jednej firmy (a nawet jednego działu!) nie są ze sobą kompatybilne: na przykład nie pozwalają na wymianę informacji i komfortowe korzystanie z posiadanych zasobów. Integracja systemów informatycznych polega na zapewnieniu optymalnego przepływu danych. Sama w sobie może jednak różnić się w zależności od wykorzystywanej metody oraz celu, jaki chce się osiągnąć.
Przyczyny braku kompatybilności aplikacji
Oczywiście problemy mogą wynikać z bardzo zróżnicowanych uwarunkowań. –Bardzo często przyczyną są fuzje i przejęcia. Kiedy łączą się ze sobą dwa podmioty, które do tej pory korzystały z różnych narzędzi, może okazać się, że wymiana informacji, nawet na poziomie kluczowych aplikacji, jest zaburzona lub niemożliwa – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak oferującej integrację systemów informatycznych.
Brak spójności danych może wynikać również z nieprzemyślanych decyzji zakupowych. Często okazuje się, że nowe narzędzia nie są kompatybilne z tymi, które były wykorzystywane w firmie do tej pory. W niektórych przypadkach problemy mogą natomiast występować pomiędzy oprogramowaniem z jednej strony firmy, a z drugiej jej kontrahentów czy klientów. Integracja systemów sprawdzi się w każdym z tych scenariuszy.
Metody integracji IT w różnych sektorach biznesu
Problemy z brakiem kompatybilności oprogramowania i systemów mogą dotyczyć podmiotów różnej wielkości reprezentujących niemal każdy segment rynku. Choć może się wydawać, że najczęściej dotyka to największych organizacji charakteryzujących się rozbudowaną strukturą, często podobne dysfunkcje diagnozuje się również w małych i średnich, a nawet mikroprzedsiębiorstwach.
Informatyka oferuje bardzo zróżnicowane metody integracji IT. Doświadczony dostawca będzie w stanie dobrać sposób, który nie tylko zapewni oczekiwany przepływ danych, ale pozwoli również na dostosowanie działań do realnych możliwości organizacyjnych i finansowych. Częstą metodą jest na przykład tworzenie platformy umożliwiającej wymianę danych. Nie zawsze konieczne jest przy tym zapewnianie dwustronnego przepływu informacji.
Kiedy warto pomyśleć o integracji oprogramowania?
Integracja systemów informatycznych sprawdzi się w każdej sytuacji, kiedy w firmie obserwuje się problemy z wymianą danych pomiędzy różnymi systemami, programami czy urządzeniami. Jeżeli na przykład pracownicy jednego działu nie są w stanie przetwarzać plików wygenerowanych przez osoby zatrudnione w innym dziale, nowo zakupiony program nie pozwala na korzystanie z drukarki czy innego firmowego sprzętu albo posiadane zasoby nie pozwalają na odczytywanie dokumentów wysyłanych przez kontrahenta, integracja oprogramowania z pewnością będzie skutecznym i szybkim rozwiązaniem problemu.