Kino Zacisze wraz z Fundacją Pomoc Autyzm zapraszają najmłodszych miłośników kina borykających się ze spektrum autyzmu na organizowane przez siebie seanse przyjazne sensorycznie. W najbliższym czasie na wielkim ekranie wyświetlone będą dwa tytuły: “O czym marzą dzisiaj zwierzęta” i “Skarb Mikołajka”.

Już dziś, 8 lutego o godzinie 16:00 kino Zacisze zaprasza na film animowany pod tytułem “O czym dzisiaj marzą zwierzęta”. O czym opowiada? Szczegóły przybliża poniższa recenzja:
“Mają moc i nie zawahają się jej użyć! Przygotujcie się na pełną akcji opowieść o niesamowitych zwierzakach i o tym, że każdy może obudzić w sobie bohatera i pomagać innym! Oto nowa historia z barwnego i różnorodnego świata, który widzowie mieli okazję poznać za sprawą animacji „O czym marzą zwierzęta”. Tym razem z dżungli pełnej tajemnic przeniosą się do kolorowego miasta pełnego zagadkowych i pozornie niewytłumaczalnych zdarzeń. Czas je rozwiązać i policzyć się ze złoczyńcami. Jeśli wierzysz w siebie, możesz zrobić wszystko!”

Dwa tygodnie później, 22 lutego o godzinie 16:00 wyświetlony będzie film familijny “Skarb Mikołajka”. Jego opis przytaczamy poniżej:
“Bohater ponadczasowych dzieł René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé, uwielbiany przez dzieci i dorosłych Mikołajek, powraca na kinowe ekrany. Tym razem przebojowy chłopiec wyruszy na poszukiwanie zaginionego skarbu i z pomocą niezastąpionych kumpli postara się zapobiec niechcianej przeprowadzce. Co z tego wyniknie – rozbawi i zaskoczy dosłownie wszystkich. Bo trzecia odsłona filmowych przygód Mikołajka to humor, akcja i atrakcje, które zadowolą nie tylko wiernych fanów bohatera, ale i tych, którzy dopiero co wkraczają do jego świata.”

Szczegółowe informacje na temat seansów sensorycznych i sprzedaży biletów opisuje

Kino Zacisze

.

Jak wygląda seans przyjazny sensorycznie? Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed seansem nie wyświetlamy reklam i zwiastunów, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp.

Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski. Celem naszego działania jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.