Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich podziękował za wzorowe postawy osobom, które ujęły nietrzeźwą kierująca oraz mężczyźnie, dzięki któremu zagubiony telefon i biżuteria tyrafiły do właścicielki. Przypominamy, że każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często "przymykamy oko" na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Zapewniamy, że wystarczy tylko telefoniczne powiadomienie Policji o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską, umożliwiającą funkcjonariuszom podjęcie stosownych działań.

Do ujęcia nietrzeźwej kobiety, która przewoziła swoją 4-letnią córkę doszło na początku kwietnia. Wtedy to małżeństwo wraz z mężczyzną widząc kierującą, która doprowadziła do kolizji drogowej z kilkoma pojazdami i kontunującą jazdę pomimo sporych uszkodzeń pojazdu zajechali kobiecie drogę i uniemożliwili jej kontunuowanie jazdy. Po przybyciu na miejsce Policji okazał się, że 38-latka miała blisko 2 promile alkoholu. Nieodpowiedzialna kierująca trafiła do policyjnego aresztu, a następnie usłyszała zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz narażenia człowieka na niebezpieczeństwo, za które grozi jej do 5 lat więzienia. 

Z kolei pod koniec kwietnia kierowca taksówki po zakończonym kursie zbalazł w swoim samochodzie pudełko, w którym znajdował się telefon oraz biżuteria. Dzięki jego postawie zguby wróciły do właścicielki. 

Celem głównym kampanii społecznej "Nie reagujesz - akceptujesz!", jest ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak: uszkodzenia ciała, bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, kradzieże z włamaniem oraz zniszczenia mienia. Osiągnięcie zamierzonego celu jest możliwe głównie poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na przypadki naruszenia prawa.

  • Zdjęcie przedstawia szefa piekarskich policjantów siedzącego przy stole
  • Zdjęcie przedstawia szefa piekarskich policjantów z gośćmi w ramach kampanii Nie reagujesz-akceptujesz
  • Zdjęcie przedstawia szefa piekarskich policjantów wręczającego upominek w ramach kampanii Nie reagujesz-akceptujesz