Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze. W ciągu ostatnich dni w ręce mundurowych wpadli kolejni kierujący na „podwójnym gazie”.

W piątek podczas porannych działań „Trzeźwość” na ul. Czołgistów policjanci piekarskiej drogówki zatrzymali kierującego renault, u którego badanie alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak ustalili mundurowi to nie pierwszy raz, kiedy 42-latek wsiadł za „kółko” „na podwójnym gazie”, o czym może świadczyć umieszczony w jego prawie jazdy kod 68- więcej informacji w piątkowym artykule.

Kolejnego nietrzeźwego, tym razem kierującego rowerem zatrzymał patrol ruchu drogowego na ul. Kukuczki po godz. 15:00. 42-latek ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł. za kierowanie rowerem, mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

W piątkowy wieczór mundurowi z patrolówki oraz drogówki udali się na ul. Papieża Jana Pawła II, w związku ze zgłoszeniem o zdarzeniu drogowym. Po przybyciu na miejsce policjanci zastali siedzącego w fordzie 53-latka. Okazało się, że do kolizji nie doszło, jednak od mężczyzny wyczuli woń alkoholu. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że 53-latek mógł kierować pojazdem, na miejsce przybył technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady, a mężczyznę przebadano na zawartość alkoholu. Badanie wykazało ponad 3 promile. Mieszkańcowi Piekar zostało zatrzymane prawo jazdy.

W sobotnią noc piekarscy kryminalni zauważyli jak kierujący BMW na ul. Papieża Jana Pawła II na jednym z parkingów, umyślnie wprowadza pojazd w poślizg, kręcąc tzw. ”bączki”. Wspólnie z policjantami z wydziału ruchu drogowego zatrzymali pojazd do kontroli. Za kierownicą BMW siedział 24-latek, który podczas wykonywanych z nim czynności zachowywał się agresywnie i nie podporządkowywał się wydawanym przez policjantów poleceniom. Stróże prawa obezwładnili agresora, którego następnie poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec Piekar miał w swoim organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo podczas sprawdzenia okazało się, że posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów. 24-latek noc spędził na izbie wytrzeźwień. Grozi mu do 5 lat więzienia, wysoka grzywna oraz kolejny sądowy zakaz.

Kolejny kierujący w stanie nietrzeźwości został zatrzymany tuż po godzinie 4:00 na ul. Dąbrówki. Patrol interwencyjny zatrzymał 38-letniego mieszkańca naszego miasta, który wsiadł za „kółko” BMW, mając 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i trafił na izbę wytrzeźwień.

W sobotnie popołudnie piekarska drogówka zatrzymała na ul. Przyjaźni kierującego rowerem, u którego badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 62-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Dzisiejszego ranka podczas działań „Trzeźwość” policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali na ul. Józefskiej mieszkańca naszego miasta, który prowadził renault w stanie po użyciu alkoholu. 53-latek stracił prawo jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

 

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.