Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze. W ciągu ostatniego tygodnia mundurowi z piekarskiej drogówki ujawnili pięciu nietrzeźwych kierujących.

Mundurowi z wydziału ruchu drogowego podczas patrolowania ul. Bytomskiej we wtorkową noc zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Renault, którego poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie alkomatem wykazało u 49-letniego mieszkańca Piekar ponad pół promila alkoholu.

W czwartkowe popołudnie policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców naszego miasta, którzy kierowali rowerami w stanie nietrzeźwości. Kierujący w wieku 48 i 49 lat zostali zatrzymani na ul. Gen. Jerzego Ziętka. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało u mężczyzn blisko 2 promile.

W sobotę tuż po godzinie 1:00 stróże prawa otrzymali zgłoszenie dotyczące kierującej oplem, która może znajdować się po spożyciu alkoholu. Na ul. Śląskiej mundurowi zatrzymali kierującą i poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie alkomatem wskazało u 46-latki ponad półtora promila alkoholu.

Kolejny nietrzeźwy kierujący rowerem został zatrzymany do kontroli w sobotę tuż przed godziną 13:00 na ul. Wyzwolenia. 50-latek posiadał w swoim organizmie blisko 3 promile alkoholu.

Kierujący pojazdami silnikowymi stracili prawo jazdy i odpowiedzą przed sądem za popełnione przewinienia. Natomiast kierujący jednośladami zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 zł.

 

Dziękujemy zgłaszającemu za zdecydowaną reakcję, która przyczyniła się do zatrzymania pijanej kierującej. Bez Pańskiej pomocy kierująca mogłą doprowadzić do tragedii na drodze. Postawa, którą Pan zaprezentował stanowi powód do dumy i jest godna naśladowania. Mamy nadzieję, że takie zachowanie i postawa będzie wzorem i motywacją dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zadziałać adekwatnie do zagrożenia.

 

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców m.in. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.

 

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny, a zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.