Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

W związku z zaostrzeniem przepisów w walce z epidemią, na terenie Piekar Śląskich można zauważyć dodatkowe patrole policyjne. Mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich sprawdzają, czy mieszkańcy miasta stosują się do nowych przepisów m.in. związanych z ograniczeniami w przemieszczaniu się osób. Wobec osób lekceważących prawo wyciągane są konsekwencje w postaci mandatów lub wniosków o ukaranie do sądu.

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, straże miejskie i gminne podlegają zwierzchniemu nadzorowi policji. Wojewoda śląski wydał stosowne polecenie dotyczące m.in. organizacji wspólnych patroli z Policją. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich od kilku dni wspólnie z miejscowymi strażnikami patrolują lokalne ulice, sprawdzając czy przestrzegane są obowiązujące nakazy i zakazy związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kontroli poddawane są przede wszystkim miejsca grupowania się osób, parki, skwery. Weryfikowany będzie również cel i powód przemieszczania się osób.

Na zdjęciu widoczny policjant wraz ze strażnikiem podczas patrolu.

Osoby, które dopuszczą się łamania prawa, mogą spodziewać się surowych konsekwencji. Stróże prawa w ramach swoich działań mają możliwość nałożenia na osobę popełniającą wykroczenie mandat w kwocie do 500 zł, jednak istnieje również możliwość skierowania wniosku do sądu o ukaranie, gdzie wysokość nałożonej grzywny może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko. O łamaniu obowiązujących zasad informowane są również służby sanitarne, które niezależnie od konsekwencji wyciągniętych przez policjantów, mają możliwość nałożenia na osobę kary w kwocie do nawet 30 tysięcy złotych. Trzeba zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju ograniczenia mają działać nie przeciwko społeczeństwu, ale dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców. Obowiązujące zasady muszą być respektowane, a w trosce o zdrowie i życie, zdecydowanie egzekwowane przez służby. Lekceważący stosunek do wprowadzonych obostrzeń nie naraża osoby wyłącznie na odpowiedzialność prawną i finansową, ale przede wszystkim na zakażenie wirusem siebie i swoich bliskich!

Pamiętaj! Zanim wyjdziesz z domu, zastanów się czy jest to konieczne.