Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Foto-wycieczka po terenie kopalni Piekary okazała się pomysłem na medal. Jej organizację zaproponował piekarski radny Łukasz Ściebiorowski, jako sposób na upamiętnienie ostatniej kopalni na terenie miasta.
Już teraz wielu górników zostało przeniesionych do kopalni Bobrek, a ostatnia, symboliczna tona piekarskiego węgla wyjedzie z kopalni 31 stycznia.

Początkowo grupa miała być bardzo mała, kilkuosobowa, jednak propozycja radnego spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem, że grupa rozrosła się do 25 osób. A i tak kilka osób się nie zmieściło. Radny wystąpił o przepustki dla wszystkich fotografów, a szefowie Węglokoksu Kraj zarządzającego kopalnią pomogli je szybko wystawić.
W efekcie w sobotę rano pod kopalnią spotkała się grupa pasjonatów – wielu z nich jest wybitnymi fotografikami śląskich i industrialnych tematów. W grupie byli i zawodowcy, i amatorzy. Przyjechali ludzie nie tylko z Piekar Śląskich, ale także z ościennych miast, a nawet była osoba z Milicza na Dolnym Śląsku. Prezentowali różne techniki robienia zdjęć, różny sprzęt – był z nami nawet operator drona! Fotografie z drona można znaleźć tu: https://www.facebook.com/piekary.sl/posts/3144082835606561.

Grupę po terenie kopalni oprowadzali Andrzej Dragon, nadsztygar ds. BHP oraz Piotr Frej, sztygar oddziału teletechnicznego automatyki i gazometrii. Poprowadzili grupę przez miejsca, jakie zazwyczaj pokonują idący do pracy górnicy: przez cechownię, dyspozytornię, łaźnie. Pokazali szyb do zjazdu, maszynę wyciągową, stację ratowniczą z aparatami ucieczkowymi oraz plac drzewny.
Fotografowie wypatrzyli wiele pamiątkowych miejsc, znaleźli obraz św. Barbary przeniesiony tu z kopalni Andaluzja, poświęcili uwagę rybkom, które ratownikom górniczym umilają czas dyżuru. Uzgodnili, że publikując zdjęcia z wycieczki w mediach społecznościowych, będą je oznaczali hasztagiem #KopalniaJulian, dzięki czemu będzie je łatwiej znaleźć w Internecie.
Radny Łukasz Ściebiorowski chce przedstawić fotografie z sobotniej wycieczki na specjalnej wystawie. O jej dacie będziemy oczywiście informować.