Straż miejska i kominiarze przypominają, że zaniedbanie czyszczenia kominów grozi pożarem.

W czwartkowy wieczór piekarska straż miejska patrolując Dąbrówkę zauważyła bardzo dużą ilość wydobywającego się dymu z komina jednego z budynków mieszkalnych.
Krzysztof Piekarz, komendant straży informuje, że przystąpiono do kontroli paleniska, w trakcie której stwierdzono, że doszło do zapalenia sadzy w kominie. Niezwłocznie za pośrednictwem dyżurnego MCZK wezwano straż pożarną. Okazało się, że w budynku mieszka sam 70-letni mężczyzna. Nie był świadomy zapalenia sadzy w kominie.
Strażnicy miejscy czekając na przybycie strażaków poprosili 70-latka o wyjście z domu i przewietrzyli mieszkanie.
W ostatnim czasie na terenie naszego miasta wiele razy doszło do zapalenia sadzy w kominach. Wynika to z tego, że mieszkańcy nie dokonują obowiązkowych przeglądów kominów. Prawo mówi, że mamy ich dokonać raz w roku. Należy też dbać o systematyczne czyszczenie kominów – mówi Krzysztof Piekarz. – Sadza zapala się bardzo często. Dzieje się tak, bo kominy nie są czyszczone albo są czyszczone zbyt rzadko. Ludzie też często spalają w piecach odpady, co dodatkowo wpływa na osadzanie się sadzy i stwarza zagrożenie jej zapalenia się.

Z podobnymi apelami zwracają się kominiarze. Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy promuje akcję „Czyszczone kominy to mniejszy smog”. Kominiarze przestrzegają: „Regularne czyszczenie komina to podstawa. Właściciele domów często nie pamiętają o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. To sprawia, że sadza osiada w kominie i powoli, ale skutecznie zatyka go. Gromadząca się sadza hamuje strumień spalin — wystarczy zaledwie warstwa sadzy o grubości kilku milimetrów, by wywołać pożar. Lepiej nie robić tego na własną rękę i zlecić to kominiarzowi. Warto pamiętać, że czyścić przewody kominowe może czeladnik lub mistrz kominiarski, ale sprawdzać je — tylko mistrz kominiarski.
Przegląd komina jest obowiązkowy. Okresowa kontrola przewodów kominowych jest wymagana minimum raz w ciągu roku, a czyszczenie przewodów kominowych od palenisk opalanych paliwami stałymi np. drewnem lub węglem — co trzy miesiące, od palenisk opalanych paliwami płynnymi lub gazowymi raz na sześć miesięcy, przewody wentylacyjne co najmniej raz w roku! Uprawniony do wykonania przeglądu jest kominiarz (mistrz kominiarski). Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że osoba, która ubezpieczyła dom od pożaru, a nie udowodni, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie z tytułu poniesionych strat.
Palmy w piecu lub kominku paliwem dobrej jakości. Żywiczne, mokre drewno spalane w piecu szybko może ‘zapchać’ komin smołą i sadzą. Potem wystarczy pierwsze mocniejsze ‘przepalenie’, by doprowadzić do pożaru sadzy”.
Więcej o sposobach zapobiegania zagrożeniu tu: https://kominiarskicech.pl/24-pozar-sadzy-w-kominie-jak-zapobiegac-jak-gasic

Fot. pixabay.com