Trzy kategorie wiekowe, niespełna setka zawodników oraz niezliczona ilość logicznych kombinacji. Tak w skrócie opisać można “Skarbek”, czyli turniej szachowy juniorów, który odbył się w naszym mieście w miniony weekend.

Przez trzy dni (od 15 do 17 marca) w piekarskim Ośrodku Kultury Andaluzja trwało prawdziwe święto “królewskiej gry”. Wszystko za sprawą turnieju szachowego juniorów, który przyciągnął do naszego miasta najlepszych młodych szachistów z całego Górnego Śląska oraz okolic.

Szachowa rywalizacja, zorganizowana w miniony weekend przez Śląski Związek Szachowy, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych pasjonatów tego wyjątkowego sportu. Łącznie udział w niej wzięło aż 91 zawodników, którzy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych.

W głównym turnieju juniorów do 18 lat zwyciężył Filip Celebias z klubu szachowego Roszada Gliwice, zaś kolejne miejsca w tej grupie zajęli Zbigniew Wiatrowski z MDK nr 1 w Bytomiu i Bartosz Małyska z TKKF Boronovia Boronów. W klasyfikacji dziewcząt do 18 lat pierwsze miejsce zajęła Lena Obrochta z UKS Pionier Jastrzębie Zdrój, a kolejne Aleksandra Kieca z Akademii Szachowej Gliwice i Alicja Buchta – reprezentantka UKS Jedynka Tychy.

Kolejną kategorią wiekową, w jakiej rozegrany został turniej, była grupa do 14 lat. W tej kategorii pierwsze miejsce zajął Adam Haładus z Chorzowskiego Towarzystwa Szachowego. Drugie miejsce przypadło Leonowi Dudzie z AZS Politechnika Śląska Gliwice, a trzecie Wiktorowi Zmarzłemu z Akademii Szachowej Gliwice. W klasyfikacji dziewcząt do lat 14 pierwsze miejsce zajęła Alicja Hajduk z MDK nr 1 w Bytomiu, drugie Karolina Szmajda z Dąbrowy Górniczej, a trzecie Martyna Cofała z UKS Unii Bieruń Stary.

Do ostatniej grupy wiekowej należały dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. Turniej juniorów do 10 lat wygrał Marek Konieczny z UKS Pałac Młodzieży Katowice. Tuż za nim, na podium stanęli również Wojtek Tim z UKS Pałac Młodzieży Katowice oraz Leon Łęcki z Chorzowskiego Towarzystwa Szachowego. W klasyfikacji dziewcząt do 10 lat pierwsze miejsce zajęła Helena Pyrc z Skoczka Czerwionka–Leszczyny. Druga w tej kategorii była Agata Szmajda z Dąbrowy Górniczej, zaś trzecia – Natalia Strzoda z Chorzowskiego Towarzystwa Szachowego.

Zmaganiom młodych szachistów przyglądał się Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota. Z kolei nagrody dla zwycięzców turnieju wręczył Wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego d/s sportowych Bogdan Obrochta wraz z przedstawicielami piekarskiej Rady Miasta – radnym Danielem Pliszką oraz Przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Łukaszem Ściebiorowskim. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowała Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Szczegółowe wyniki turniejowych rozgrywek znaleźć można w poniższych linkach:

Wszystkim młodym szachistom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z turnieju!